Ознака: Берово

Градските зелени површини со ново руво

Берово Го нема повеќе старото и запуштено парковско зеленило, а јавните зелени површини во Берово деновиве добиваат ново руво. Секојдневните активности на екипите на градското...

Прв случај на коронавирус во Берово

Во денешната статистика на заразени со ковид-19 за првпат е забележан случај во Берово. Во изминатите 24 часа направени се 411 тестирања, а потврдени се...

Зелениот пазар повторно почнува со работа

Берово Зелениот пазар во Берово од утре повторно ќе почне со работа, меѓутоа исклучиво за земјоделски производи, а задолжително е носење заштитни маски и ракавици,...

Дезинфекција на јавни објекти

Берово Општина Берово, во соработка со ЈПКР „Услуга“, продолжува со дезинфекција на сите јавни објекти, на влезовите во маркетите, на оние места каде што вообичаено...

Семејство од Берово патувало со автомобил за време на полициски час

Четири лица од Берово, членови на едно семејство, се обвинети дека свесно го прекршиле полицискиот час во текот на викендот. И покрај тоа што знаеле...

„Пакомак“ донира 12 контејнери за собирање отпадно стакло

Берово Фирмата „Пакомак“ од Скопје ѝ донира на Општина Берово 12 пластични контејнери наменети за собирање и складирање отпадно стакло. Од локалната самоуправа на Берово...

Улично осветлување во туристичката нaселба Абланица

Берово И покрај сите други активности околу преземањето мерки и активности за справување со коронавирусот, Општина Берово работи и на уличното осветлување во туристичката населба...

Ограбена црква во Беровско

Непознат сторител со употреба на сила и алат насилно ја отворил влезната врата на црквата „Св. Пророк Илија“ во село Митрашинци, Беровско и одзел...

Обука за зајакнување на општинскиот совет

Советниците од советот на општината Берово ја проследуваат првата обука во рамките на проектот,,Зајакнување на општинските совети“. За општината, ова претставува нов почеток на...

Нова столарија на општинската зграда и домот на културата

Привршуваат активностите за промена на столаријата на општинската зграда и во домот на културата во Берово. По повеќе од две децении, општинската зграда и...