2 C
Skopje
22.1.2019 - 10:22

Ознака: берлин

Германската полиција спровела рација во џамија во Берлин

Германската полиција денеска спроведе рација во џамија во Берлин, затоа што имамот на џамијата е осомничен за префрлување пари на исламски борци во Сирија...

Забрана за стари дизел возила во Берлин

Суд во Берлин денеска донесе одлука со која германскиот главен град треба да воведе забрана за управување на некои улици за стари дизел возила...

Неколкумина повредени откако возило влета во кафуле во Берлин

Неколку луѓе денеска се повредени во Берлин откако возило удри во кафуле, соопшти германската полиција. Но, во соопштението не се наведени повеќе детали, освен тоа...

Балканскиот пат на свилата води кон Берлин

Потенцијалната опасност од кинеските инвестиции во Југоисточна Европа е тоа што Пекинг би можел економското влијание да го пренасочи и во политичко Кинеските инвестиции на...

Салвини: Рим нема намера да потпише договор за мигрантите со Берлин

Италија засега нема намера да потпише договор со Германија за враќање на мигрантите, најави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини.  - Нема...

Полицијата го уапси сомнителниот маж на аеродромот во Берлин

Германската полиција по апсењето на сомнителен маж соопшти дека нема опасност за луѓето на берлинскиот аеродром „Шенефелд“. - Во овој момент нема опасност по луѓето...

Берлин – идеално место за светски рекорди во маратон?

Кениецот Кипчоге, кого го нарекуваат Усеин Болт на маратонските трки, постави нов светски рекорд на трката во Берлин, каде што се поставени последните седум...

Австралија – најпријатното изненадување на Светскиот куп во ватерполо

Ватерполо-репрезентацијата на Австралија го направи најголемото изненадување и вчера играше во финалето на Светскиот куп во Берлин, против Унгарија. Австралија на патот до финалето...

Експерименталните видеа на Тања Балаќ во Берлин

Проекција на две експериментални видеа на македонската уметница Тања Балаќ, „Црвена земја“ (2017 г.) и „Раѓањето на нацијата“ (2016 г.), се одржа синоќа во...

Меркел: Ја разбирам загриженоста, но омразата не е одговор

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека сериозно ја сфаќа загриженоста на Германците во врска со кривичните дела што ги извршуваат мигрантите, но порача...