8.7 C
Skopje
20.10.2019 - 6:41

Ознака: берлин

Брнабиќ во посета на Берлин, Меркел бара алтернатива за Вучиќ?

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ е во посета на Берлин по третпат за помалку од една година, но ова е прва официјална посета. Некои...

Проект на четвртоодделенци од ООУ „Лазо Трповски“ награден во Берлин

Ученици од ООУ „Лазо Трповски“ неодамна освоија награда на Меѓународниот училиштен натпревар за воздушен и вселенски сообраќај, кој традиционално се одржува во Берлин, Германија. Заедничкиот...

Берлин воведе забрана за зголемување на кириите

Берлинските власти одлучија дека кириите за станови не смеат да се зголемат во наредните пет години со цел да го контролираат вртоглавиот пораст на...

Мрзливи политичари прават недовршени држави

Косово „Србија и Косово – две недовршени држави 20 години по војната“ е насловот на трибината што беше организирана минатата недела во Берлин. Валтер Кауфман,...

Од Берлин стигна само ново ветување

ШТО ДОНЕСЕ СРЕДБАТА МЕРКЕЛ - ЗАЕВ Според перцепцијата на премиерот Заев, тој добил ветување дека Бундестагот во септември ќе даде зелено светло за почеток на...

Лавицата Акети од Берлин пристигна во скопската зоолошка

Лавицата Акети од зоолошката градина во Берлин е нов жител во скопската зоолошка градина. Лавицата која е стара 12 години пристигна во Скопје пред...

Европската интеграција на земјата во фокусот на разговорите на Димитров во...

Во рамки на првиот ден од работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи Никола Димитров се сретна со Михаел Рот, министер за Европа...

Вучиќ бара поддршка од Пекинг пред средбата во Берлин

Србија е под притисок да пристапи на платформата што се заговара од Париз, Берлин и западните центри на моќ за да се реши статусот...

По германскиот има и американски план за Косово

Берлин предлага двоен суверенитет за Косово, а Вашингтон не ја исклучува и можноста за корекции на границите По информацијата дека Германија има подготвен план за...

Берлин подготвува решение за спорот меѓу Белград и Приштина

На претстојниот српско-албански собир во Берлин, на 29 април, ќе се најде и германскиот предлог за решавање на косовското прашање, кое нема да биде...