18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 22:55

Ознака: „Берлинале“

Берлинале: Приказната за штипјанката што скокна по крстот ја возбуди филмската...

Македонскиот филм „Господ постои, нејзиното име е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска, што е во официјалната конкуренција на Берлинскиот филмски фестивал, денеска во 9...

Фестивалот во транзиција

Уметничкиот директор Дитер Кослик го замени порадикалниот Карло Чатриан, но останува да видиме дали ќе биде слободен како во Локарно. Од годинешното издание, хрватски...

„Нова Македонија“ ќе биде видена на Берлинале

„Нова Македонија“ е дел од трејлерот од најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, кој е во главната конкуренција...

На „Евровизија“ како БЈРМ, на Берлинале како Македонија

Луѓето од културата се надеваат дека ќе се смени само името на државата, но не и атрибутот „македонски“, и оттука дека ќе останат македонски...

Тоа што може филмот не може ниедна политика

Причината за поразувачките резултати од натпреварувачките селекции може да се лоцира во вообичаената поставеност на кабестите филмски случувања и лобирањето, што е задолжителен дел...

„Добрината на странците“ за почеток на 69-то Берлинале

Во категоријата кратки филмови, годинава ќе бидат прикажани 24 филма од 17 земји Годинашното 69-то издание на Берлинскиот интернационален филмски фестивал, познатото Берлинале ќе почне...

Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на „Берлинале“

Првпат во историјата на својата кинематографија Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал Со филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“...