38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:16

Ознака: „Берлинале“

Петнаесет филма во трка за „златна мечка“

Берлинале Во трката за главната награда „златна мечка“ на годинашниот 71. меѓународен Филмски фестивал во Берлин, кој ќе започне онлајн на 1 март, ќе се...

Берлинскиот филмски фестивал ќе доделува родово неутрални награди

Организаторите на Берлинале најавија дека од следната година ќе престане со одделување на наградите за најдобар актер и актерка. Наградите за најдобри актери ќе...

Минута молк за жртвите од Ханау на отворањето на Берлинале

Со минута молчење за деветте жртви во малиот германски град Ханау завчера вечерта започна 70-то издание на Филмскиот фестивал во Берлин, затоа што, како...

„Берлинале“ ја укина наградата именувана по првиот директор нацист!

Берлинскиот филмски фестивал објави дека повеќе нема да постои наградата „сребрена мечка Алфред Бауер“, именувана по првиот директор на фестивалот по основањето, откако неделава...

Документарец за спомениците од НОБ на Балканот на „Берлинале“

Во исландскиот документарец „Последен и прв човек“, кој го режираше трагично починатиот композитор Јохан Јохансон, нараторка е славната актерка Тилда Свинтон, а проектот се...

Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Берлинале

Британскиот актер Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин следниот месец, соопштија денеска организаторите. Ајронс ќе претседава со жирито на...

Ќе гледаме современ германски филм

Филмот „100 работи“ го отвора 14-от фестивал на Новиот германски филм во киното „Милениум“, каде што ќе гледаме филм за тоа колку материјалниот свет...

Две награди за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби награда од независното жири „Ecumenical” и награда „Guild Film Prize”, во рамки...

Во конкуренција сме со звучни имиња како Акин, Холанд, Озон…

Најголемо внимание, според германските медиуми, привлекува Фатих Акин, германскиот режисер со турско потекло, кој веќе има добиено важни награди на фестивалите во Берлин и...

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на...

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска доби одлични првични резултати, откако беше оценуван од жирито на „Скрин медиа“ на филмскиот фестивал...