13 C
Skopje
14.11.2018 - 17:07

Ознака: берза

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук изгубија 75 милијарди долари

Епл, Амазон, Мајкрософт, Алфабет и Фејсбук, петте најголеми технолошки компании на Њујоршката берза, изгубија вкупно 75 милијарди долари во пазарна вредност во петокот, јави...

Берзата зеде залет

Драстичниот раст на тргувањето на Македонската берза, од дури 47,9 проценти во октомври, во однос на септември, според упатените, е резултат на зголемената доверба...

Тевдовски: Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонска берза

Државните хартии од вредност ќе котираат на Македонската берза. Тие ќе станат достапни и за странските институционални инвеститори, а зголемената побарувачка ќе придонесе да...

Цените на акциите на европските берзи „потонаа“

На европските берзи од утрово цените на акциите се намалени на најниско ниво во изминатите 22 месеца. Причини за тоа се вчерашнито пад на индексите...

И берзата го чека исходот од референдумот

Секое движење во политиката неминовно се одразува и врз економијата така што упатените очекуваат дека исходот од референдумот и евентуално придвижување на евроатлантските интеграции...

Трамп тврди дека со негов импичмент би се урнала берзата

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека пазарите ќе доживеат крах ако тој биде отстранет од функцијата. - Ако некогаш ме отповикаат од функцијата, мислам...

Цените на нафтата продолжуваат да растат

Цените на нафтата денеска го надминаа нивото од 74 американски долари на меѓународните берзи, поттикнати од неочекуваниот пад на резервите во САД и...

Горење ги повлекува акциите од берза

Новиот сопственик на Горење, кинеската корпорација Хајсенсе, одлучи да ги повлече акциите на Горење од берзата, а одлуката за тоа ја најави за акционерското...

Жените ги предводат најпознатите светски берзи

Њујоршката берза, првпат од своето основање пред 226 години, ќе има жена раководител. Стејси Канингем, која ја почна кариерата како трговец на Њујоршката берза, ќе...

Берзата во Њујорк ја доби првата жена-директор

Стејси Канингем е првата жена - директор на берзата во Њујорк. Доскорешната оперативна директорка на најголемата берза во светот ќе го замени Томас Фарли на...