Ознака: Бенјамин Нетанјаху

Нетанјаху: Иран уби 176 лица и се обиде да сокрие

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран убил 176 лица со тоа што урнал украински патнички авион над Техеран и се обидел да го...

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно обраќање порача дека ќе продолжи...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За Нетанјаху се вели дека...

Ганц одби да влезе во владата со Нетанјаху

Ривалот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, одби да влезе во владата со, како што рече, човекот на кого му се закануваат обвиненија. Ганц...

Зошто никој не може да победи на изборите во Израел?

Си-ен-ен По вторите парламентарни избори годинава, не е јасна политичката иднина на Израел. Можеби првпат по една деценија постојат големи шанси Бенјамин Нетанјаху да не...

Арапските партии го поддржаа Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на Сино-белата партија, Бени Ганц. Со...

Ривалите ја одбија понудата на Нетанјаху за широка владејачка коалиција

Центристичкиот сојуз „Сино-бели“ на Бени Ганц денеска ја одби понудата на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за формирање на широка владејачка коалиција. - Нема да влегуваме...

Крај на десетгодишната доминација на Нетанјаху?

Резултатите од парламентарните избори во Израел покажуваат дека премиерот Бенјамин Нетанјаху не доби доволно гласови за да формира десничарско владејачко мнозинство. Нетанјаху и неговата...

Нетанјаху го откажа учеството на Генералното собрание на ОН

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, го откажа учеството на Генералното собрание на Обединетите нации. Патот за Њујорк е откажан по вчерашните парламентарни избори на кои...

САД и Изреал подготвуваат договор за взаемна одбрана

Амриканскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа изјави дека телефонски разговарал со израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, за можен договор за взаемна одбрана на двата народа, пренесува...