21.8 C
Skopje
27.9.2021 - 21:52

Ознака: бенкси

Бенкси се впушти во летен поход

Иако летото во Велика Британија не беше многу сончево, тоа не му пречеше мистериозниот британски уметник Бенкси да се прошета по крајбрежјето на Норфок...

Уметноста на Бенкси и Севил е обвиена во активизам

Највлијателни современи уметници на денешницатa Делата на славниот уличен уметник Бенкси и на сликарката која е меѓу најуспешните од групата „Млади британски уметници“, Џени Севил,...

„Гејм ченџер“ на Бенкси продадена за 23 милиони долари

Делото на анонимниот уметник Бенкси, кое го наслика во чест на британските здравствени работници, беше продадено за 16,7 милиони фунти (23,1 милиони долари), на...

„Птица со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра на аукција

Уметничката слика од мистериозниот графити уметник Бенкси „Птица со граната“ беше продадена на аукција за 170.000 евра. Според аукциската куќа „Хесинк“ од Зволе во...

„Водените лилјани“ на Бенкси на аукција за 5 милиони фунти

„Покажи ми го Моне“ (масло на платно) првпат беше прикажана пред 15 години, како дел од втората галериска изложба на Бенкси во Лондон. Потекнува...

Документарец на „Ејч-би-о“ за мистериозниот уличен уметник Бенкси

„Бенкси и подемот на незаконската уметност“ е документарен филм за човек што разви уметничко движење со помош на кое изгради деловна империја вредна стотици...

„Ова е бел проблем“ – ново дело на Бенкси

Бенкси објави ново уметничко дело инспирирано од убиството на Џорџ Флојд. По објавувањето на новото дело на неговиот инстаграм-профил, мистериозниот уличен уметник напиша: „Отпрвин...

„Пијаница“ на Бенкси ќе се продава во „Сотби“

Скулптурата се појавила на мал плоштад во Лондон уште во 2004 година и била поставена без дозвола од градските и урбанистичките власти Скулптурата „Пијаница“ на...

Новите дела на Бенкси пренесуваат силна порака

Познатиот уличен уметник Бенкси ја критикуваше политиката на францускиот претседател Емануел Макрон во врска со мигрантите, како и политичката состојба во Франција, преку шесте...