Ознака: Бени Ганц

Нетанјаху и Ганц блиску до формирање влада за национално единство

Главниот противник на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, е избран за претседател на парламентот во изненадувачки пресврт, што може да доведе до формирање...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За Нетанјаху се вели дека...

Ганц одби да влезе во владата со Нетанјаху

Ривалот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, одби да влезе во владата со, како што рече, човекот на кого му се закануваат обвиненија. Ганц...

Зошто никој не може да победи на изборите во Израел?

Си-ен-ен По вторите парламентарни избори годинава, не е јасна политичката иднина на Израел. Можеби првпат по една деценија постојат големи шанси Бенјамин Нетанјаху да не...

Арапските партии го поддржаа Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на Сино-белата партија, Бени Ганц. Со...

Бени Ганц е новиот сериозен политички играч во Израел

Без оглед на тоа кој ќе ја формира владата во наредните денови, Бени Ганц се покажа како сериозен играч во полититиката на Израел. Ганц се...

Ривалот на Нетанјаху го призна поразот на изборите

Лидерот на Сино-белата коалиција Бени Ганц, главниот ривал на премиерот Бенјамин Нетанјаху, вечерва го призна поразот на парламентарните избори. Тој рече дека сојузот Сино-бело „ја...