Ознака: Бел Остров

Нов Зеланд тагува додека трае тешката мисија

  Семејствата и пријателите на жртвите во вулканската ерупција на Нов Зеланд која се случи во понеделникот, тагуваат по нивните најблиски на церемонија наречена „Каракиа“....

Ја избегнаа ерупцијата, па се вратија да ги спасат другите

Семејството Хопкинс од Австралија било доволно среќно да ја избегне вулканската ерупција на Белиот Остров на Нов Зеланд за само неколку минути. На бродот...

Бегство од новозеландскиот „Чернобил“ низ пламен и пепел

Туристите трчаа кон морето за да се спасат и да ја измијат пепелта од нивните тела, соблекувајќи ја облеката зафатена од огнот, по големата...

Ардерн: Размерите на трагедијава се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн истакна дека има прашања кои мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на вулканот на Белиот Остров,...