0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 3:44

Ознака: Белорусија

САД забранија продажба на билети за летови кон Белорусија

Министерството за транспорт на САД објави забрана за продажба на авионски билети на релација САД – Белорусија, по инцидентот со присилното слетување на авион...

Белорусија го прекинува учеството во Источното партнерство на ЕУ

Белорусија објави дека го прекинува учеството во Источното партнерство на Европската унија, во знак на протест против санкциите против таа земја. - Не можеме да...

ЕУ наметна нови санкции за Белорусија

Советот на Европската унија донесе одлука за воведување на економски санкции против Белорусија, што ќе влијаат врз нафтениот и технолошкиот сектор. - Советот на ЕУ...

Русија нема да ја остави Белорусија на цедило

Рускиот амбасадор во Минск порачува Москва ќе продолжи да го поддржува Минск дури и по воведувањето санкции за Белорусија од страна на Европската Унија, изјави...

ЕУ ја поздрави поддршката на Македонија на мерките против Белорусија

Европската унија ја поздрави поддршката на Македонија, Црна Гора, Србија и Албанија за одлуката за заострување на казнените мерки против Белорусија. На 4 јуни Советот...

САД воведоа санкции против Белорусија

САД ѝ воведоа санкции на Белорусија, кои се однесуваат на 16 лица и пет организации, објавено е на веб-страницата на Министерството за финансии на...

Лукашенко најави дека Минск нема да прифаќа авиони од Украина

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, најави дека Минск нема да прифаќа авиони од Украина. Ова е одговор на одлуката на Киев за забрана за...

НАТО ги предупреди Русија и Белорусија да не им се закануваат...

Шефот на НАТО ги предупреди Русија и Белорусија да не се закануваат на членки на Алијансата, откако белоруските власти присилно приземјија патнички авион што...

Протасевич во солзи зборуваше за неговата улога во антивладините протести

Уапсениот белоруски новинар Роман Протасевич се појави на државната телевизија и во солзи ја призна својата улога во антивладините протести, пренесуваат агенциите. Опозицијата смета дека...

Колку далеку ќе оди Лукашенко во ловот на белоруската опозиција?

Белорускиот претседател Александар Лукашенко е одговорен за еден од најдрските потези направени во Европа по Студената војна, откако Роман Протасевич и неговата девојка Софија...