26.8 C
Skopje
20.9.2021 - 19:31

Ознака: Белорусија

Германија, Франција и Полска против Лукашенко: Ситуацијата во Белорусија е срам...

Министрите за надворешни работи на Германија, Франција и на Полска се согласија на состанокот во германскиот град Вајмар да дефинираат заеднички пристап кон белорускиот...

Путин и Лукашенко разговараа за заедничка одбрана

Рускиот претседател Владимир Путин откри дека имал три и полчасовна средба со претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, во Москва. Како што наведе, за време...

Полска воведува вонредна состојба на границата со Белорусија

Претседателот на Полска неодамна објави декрет со кој се воведува вонредна состојба на границата со Белорусија на 30 дена поради мигрантската криза. Како што истакна...

Поради мигрантите Полска прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија

Полскиот претседател, Анджеј Дуда, прогласи вонредна состојба во делови од двата региона што се граничат со Белорусија, како одговор на големиот прилив на мигранти...

Летонските граничари спречиле влез на 395 мигранти преку границата со Белорусија

Летонските граничари го спречиле обидот на 395 нелегални мигранти да ја преминат границата со Белорусија и да влезат во земјата, изјави шефот на летонската...

САД останаа без амбасадор во Минск

По воведувањето на новите американски санкции кон Белорусија на почетокот на неделава, Минск одлучи да преземе мерки, забранувајќи ѝ влез на американската амбасадорка Џули...

Лукашенко: Затворете го секој метар од границата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко им нареди на безбедносните служби да ја затворат границата. - Од денес, ниту една нога од соседната земја, без разлика...

Лукашенко му се закани на Западот дека ќе го ограничи транзитот...

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му се закани на Западот дека ќе го ограничи транзитот низ Белорусија во случај на нови санкции против Минск. - Ако...

Македонија со поддршка за санкциите на ЕУ кон Белорусија

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел денеска го поздрави усогласувањето на третите земји со одлуката на Советот на ЕУ од 21 јуни, со...

Лукашенко: Во Белорусија постојат терористички ќелии поврзани со Западот

Белорускиот претседател Александар Лукашенко најави откривање на терористички ќелии во Белорусија за кои тврди дека се поврзани со Западот и ги обвинува за подготовка...