4.8 C
Skopje
29.1.2022 - 12:41

Ознака: Белорусија

Путин најави заеднички воени вежби со Белорусија на почетокот од 2022

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска ги објави плановите за одржување руско-белоруски воени вежби на почетокот на следната година. - Како што се претпоставуваше, ќе одржиме...

И Македонија опфатена во белоруското ембарго за непријателски земји

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата на Советот на министри. Според...

САД, Велика Британија и Канада со нови санкции за Белорусија

Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Канада денеска воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. Соединетите Американски Држави воведоа ограничувања за 20 физички...

Меркел и полскиот премиер со заеднички став за тензиите со Белорусија

Германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, по разговорите со полскиот премиер Матеуш Моравјецки, го потврди единството на Германија и Полска во врска со мигрантската...

Граничната криза е најголемиот обид за дестабилизација на Европа од Студената...

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки оцени дека кризата на границата меѓу Полска и Белорусија, која е источната граница на ЕУ, е најголемиот обид за дестабилизација...

Лукашенко: Можно е белоруските сили да им помогнале на мигрантите

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во интервју за Би-би-си изјави дека е апсолутно можно неговите сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска,...

Белорусија ја обвини Полска дека користи отровни хемикалии против мигрантите

Белоруските власти упатија сериозни обвинувања кон Полска наведувајќи дека користела токсични хемикалии на белоруско-полската граница против мигрантите. Игор Малук, шеф на единицата за заштита од...

Путин: Русија нема никаква врска со мигрантската криза

Русија нема никаква поврзаност со мигрантската криза што во моментов се одвива на границата меѓу Полска и Белорусија, изјави рускиот претседател, Владимир Путин  во...

Кој ќе попушти прв во играта со закани помеѓу Лукашенко и...

Европската Унија нема да биде заплашена од заканите што доаѓаат од Белорусија, кажа еврокомесарот за економија Паоло Џентилони, коментирајќи ги предупредувањата на белорускиот лидер...

Меркел: Белорусија користи беспомошни луѓе за хибриден напад на ЕУ

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска по вторпат разговарала за ситуацијата на границата меѓу Полска и Белорусија со рускиот претседател Владимир Путин порачувајќи му дека...