Ознака: Белград

Железничката линија Белград-Солун укината заради економска неисплатливост

Министерството за транспорт и врски и МЖ Транспорт - АД Скопје и во наредниот период остануваат посветени на изнаоѓање решение со цел да се...

Анѓушев: Македонија јасно кажа дека сака да стане дел од европското...

Да се отстранат административните бариери и да се направи заеднички пазар. Државите треба да се занимаваат со проекти кои ќе обезбедат логистика за бизнисот....

Фајон: Поместувањето на границите би го дестабилизирало регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент, Тања Фијон, за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприспособена...

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Употребата на пластични кеси ќе биде забранета во Белград од 1 јануари 2020 година, одлучија  денеска одборниците во Собранието на градот. Заменик-градоначалникот Горан Весиќ рече...

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Во хотелот Хилтон во Белград попладнево, околу 18 часот, се огласија пожарните аларми, по што следуваше евакуација. Очевидци велат дека не се забележува чад, но...

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ помеѓу Белград и Приштина

Американски претставници набрзо поактивно ќе се вклучат во Дијалогот Белград - Приштина, така што ќе водат „шатл дипломатија“, ќе разговараат со највисоките српски и...

Анчелоти: Ќе биде тешко против Црвена ѕвезда на „Маракана“

Тренерот на Наполи Карло Анчелоти изјави дека неговиот тим ја сфаќа тежината на натпреварот против Црвена ѕвезда во Белград на стартот од Лигата на...

Ѓукановиќ: Србија непотребно отвора фронт кон ЦГ

Србија непотребно отвора други фронтови во регионот за да го сврти вниманието на тамошната јавност од епилогот во решавањето на спорот со Косово, изјави...

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, која традиционално се одбележува преку прошетка низ улиците во центарот на главниот град на Србија. Во поворката,...

Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград

Оркестарот на Македонската филхармонија, заедно со африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент, на 13 септември ќе одржат концерт во Белград на...