14 C
Skopje
15.11.2018 - 14:00

Ознака: Белград

Венко Андоновски во друштво со славниот Хавиер Серкас во Белград

Нашиот најчитан писател, како гостин на Белградскиот фестивал на европска книжевност, наредните денови ќе биде во одбрано друштво на светски познати автори, меѓу кои...

Зошто белграѓанките се без партнери?

Иако во просек се раѓаат 1,5 отсто повеќе машки отколку девојчиња, главниот град на Србија има недостиг од мажи. Гледано низ бројки, во Белград...

Сурои: Хашим Тачи е неук човек, па зборува за компромиси со...

Косовскиот писател и публицист Ветон Сурои смета дека претседателот на Косово, Хашим Тачи е неук човек и затоа дава бесмислени изјави во врска со...

Белград се противи на царинската унија меѓу Тирана и Приштина

Косовскиот парламент ја изгласа спогодбата за формирање царинска унија меѓу Албанија и Косово, а за неа гласале 67 пратеници, објави порталот „Јуропијан Вестерн Балканс“. Минатата...

Зоран Радојичиќ нов градоначалник на Белград

Директорот на белградската Универзитетска детска клиника, докторот Зоран Радојичиќ, кој беше прв на избората листа на Српската напредна партија (СНС) на изборите за членови...

Харадинај ја префрли одговорноста за дијалогот со Белград врз Тачи

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се откажа од одговорност за водењето на дијалогот со Белград, и таа обврска му ја предал на претседателот Хашим Тачи,...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...

Тачи непожелен како главен преговарач со Белград

Платформата на косовоската Влада за дијалогот со Србија, според која претседателот Хашим Тачи треба да го води овој процес во финалната фаза, ја нема...

Исклучително редок бел бизон се роди во белградската зоолошка

Во Белградската зоолошка градина вчера се роди американски бел бизон. Ова е вистинска реткост, оти просечно, на секои 10 милиони младенчиња, се раѓа едно бело....

Криминална пресметка најверојатен мотив за убиството во Белград

Мотивот на убиството на Драгослав Милорадовиќ, врз кого синоќа беше пукано од мопед во движење, најверојатно е судир на криминални групи околу водењето на...