27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 16:03

Ознака: Белград

Пливачките надежи на Вардар 2018 имаа успешен настап во Белград

Надежите на пливачкиот клуб Вардар 2018 имаа успешен настап и се вратија со голем број медали од Белград, каде што учествуваа на меѓународниот пливачки...

„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

Фестивалот на европски долгометражен документарен филм „Седум величествени“ во Белград, на 9 април, ќе биде отворен со проекција на победникот на престижниот фестивал „Санденс“,...

Жени го спречија упадот во Градското собрание во Белград

По денешните протести кои се случија пред Градското собрание во Белград, повредени се две жени, кои со возило на Брзата помош беа префрлени во...

Во Белград промовирана „Шума“ од Сашо Огненовски

Промоција на книгата поезија „Шума“ на македонскиот автор Сашо Огненовски, во издание на книгоиздателството „Силсонс“, се одржа во библиотеката „Милутин Боји“ во Белград, под...

Харадинај ја обвини Могерини за штетата во дијалогот со Белград

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја обвини шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини дека е одговорна за штетата нанесена на дијалогот меѓу Белград и Приштина....

Тајзи ја претстави новата песна во Белград

Изминатиот викенд, познатиот македонски пејач Тајзи првпат имаше настап во белградскиот клуб „Д бенк“, кој е прогласен за најдобар во Источна Европа - престижна...

Далеку од решението за косовското прашање

Моделот за две Германии предложен од Ишингер е единствена опција за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина Авторот на планот за решавање на косовскиот...

„Комерсант“: Белград го коригира погледот за НАТО-бомбардирањето

Првпат по бомбардирањето на Југославија во 1999 година, највисокото раководство на Србија го коригира својот поглед кон настаните од пред 20 години, оценува московскиот...

Шешељ запали знамиња на ЕУ и НАТО во центарот на Белград

Во организација на националистичката Српска радикална партија (СРС) денеска во центарот на Белград се одржа протестен марш по повод 20-годишнината од почетокот на воздушните...

Опозициски протест во Белград, демонстрантите влегоа во РТС

На 15-от граѓански протест „Еден од пет милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка,...