2.8 C
Skopje
27.1.2022 - 13:11

Ознака: Белград

Харадинај ја префрли одговорноста за дијалогот со Белград врз Тачи

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се откажа од одговорност за водењето на дијалогот со Белград, и таа обврска му ја предал на претседателот Хашим Тачи,...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...

Тачи непожелен како главен преговарач со Белград

Платформата на косовоската Влада за дијалогот со Србија, според која претседателот Хашим Тачи треба да го води овој процес во финалната фаза, ја нема...

Исклучително редок бел бизон се роди во белградската зоолошка

Во Белградската зоолошка градина вчера се роди американски бел бизон. Ова е вистинска реткост, оти просечно, на секои 10 милиони младенчиња, се раѓа едно бело....

Криминална пресметка најверојатен мотив за убиството во Белград

Мотивот на убиството на Драгослав Милорадовиќ, врз кого синоќа беше пукано од мопед во движење, најверојатно е судир на криминални групи околу водењето на...

Белград и Приштина не соработуваат околу убиството на Ивановиќ

Убиството на српскиот политичар во Косовска Митровица, Оливер Ивановиќ, сѐ уште не е расветлено иако поминаа пет месеци кога врз него беше извршен атентат...

Приштина нeма платформа за дијалогот со Белград

Владата на Косово е во очекување на платформата за дијалогот со Србија, која треба да биде усвоена од страна на Собранието, јави дописникот на...

БПЦ не го издржа притисокот од црковни Москва и Белград

Дали откажувањето на БПЦ од чинот на чествувањето на јубилејот - 1.000 години од основањето на древната Охридска архиепископија на 27 и 28 мај...

Меркел: Да се спроведат договорите постигнати во Дијалогот Белград – Приштина

Договорите постигнати во рамките на дијалогот Белград - Приштина мора да бидат имплементирани, изјави германската канцеларка Ангела Меркел на средбата со косовскиот претседател Хашим...

Загреб и Белград во фингирана вербална војна

Периодичните препирки меѓу хрватските и српските политичари им служат на властите во двете земји Политичарите во Хрватска и во Србија продолжија со „вербалната војна“, која...