0.8 C
Skopje
27.1.2022 - 12:28

Ознака: Белград

Ослободени српските специјалци обвинети за бунт во 2001 година

Специјалниот суд во Белград денеска ги ослободи поранешните припадници на Единицата за специјални операции (ЈСО), кои беа обвинети за „организирање вооружен бунт“ во 2001...

Дијалогот Белград-Приштина продолжува на 18 јули во Брисел

Нова рунда од дијалогот меѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи ќе се одржи в среда на 18 јули, соопшти...

Белград ќе ги отстранува спомениците на ОВК

Во согласност со Законот за воени меморијални објекти, најверојатно, од есен ќе бидат отстранети сите споменици во Србија што им се подигнати на освојувачите,...

Интервју со Османли во белградски „Данас“

Повод за содржајниот разговор со нашиот автор се позитивните одгласи кон романот „Зад аголот“ во Србија. Преводот на нашиот роман, означен како „дело со...

Белград посакува компромис со Приштина

Зборот „компромис“ го обележува финишот на дијалогот меѓу Србија и Косово, но останува нејасно што подразбираат српските политичари под овој термин Зборот „компромис“ сѐ повеќе...

Венко Андоновски во друштво со славниот Хавиер Серкас во Белград

Нашиот најчитан писател, како гостин на Белградскиот фестивал на европска книжевност, наредните денови ќе биде во одбрано друштво на светски познати автори, меѓу кои...

Зошто белграѓанките се без партнери?

Иако во просек се раѓаат 1,5 отсто повеќе машки отколку девојчиња, главниот град на Србија има недостиг од мажи. Гледано низ бројки, во Белград...

Сурои: Хашим Тачи е неук човек, па зборува за компромиси со...

Косовскиот писател и публицист Ветон Сурои смета дека претседателот на Косово, Хашим Тачи е неук човек и затоа дава бесмислени изјави во врска со...

Белград се противи на царинската унија меѓу Тирана и Приштина

Косовскиот парламент ја изгласа спогодбата за формирање царинска унија меѓу Албанија и Косово, а за неа гласале 67 пратеници, објави порталот „Јуропијан Вестерн Балканс“. Минатата...

Зоран Радојичиќ нов градоначалник на Белград

Директорот на белградската Универзитетска детска клиника, докторот Зоран Радојичиќ, кој беше прв на избората листа на Српската напредна партија (СНС) на изборите за членови...