9 C
Skopje
21.11.2018 - 9:25

Ознака: Белград

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Употребата на пластични кеси ќе биде забранета во Белград од 1 јануари 2020 година, одлучија  денеска одборниците во Собранието на градот. Заменик-градоначалникот Горан Весиќ рече...

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Во хотелот Хилтон во Белград попладнево, околу 18 часот, се огласија пожарните аларми, по што следуваше евакуација. Очевидци велат дека не се забележува чад, но...

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ помеѓу Белград и Приштина

Американски претставници набрзо поактивно ќе се вклучат во Дијалогот Белград - Приштина, така што ќе водат „шатл дипломатија“, ќе разговараат со највисоките српски и...

Анчелоти: Ќе биде тешко против Црвена ѕвезда на „Маракана“

Тренерот на Наполи Карло Анчелоти изјави дека неговиот тим ја сфаќа тежината на натпреварот против Црвена ѕвезда во Белград на стартот од Лигата на...

Ѓукановиќ: Србија непотребно отвора фронт кон ЦГ

Србија непотребно отвора други фронтови во регионот за да го сврти вниманието на тамошната јавност од епилогот во решавањето на спорот со Косово, изјави...

Брнабиќ на Парадата на гордоста во Белград

Во Белград денеска се одржува геј парадата-Парада на гордоста, која традиционално се одбележува преку прошетка низ улиците во центарот на главниот град на Србија. Во поворката,...

Македонската филхармонија, Феми Кути и Емин Џијан со концерт во Белград

Оркестарот на Македонската филхармонија, заедно со африканската ѕвезда Феми Кути и Емин Џијан како диригент, на 13 септември ќе одржат концерт во Белград на...

Брисел не се произнесува јавно за размената на територии меѓу Белград...

По последната рунда преговори во петокот помеѓу претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, од Европската комисија нема јавни коментари за...

Двајца починати во библиотека во Белград

Двајца мажи се пронајдени мртви во Народната библиотека во Белград, изјави за српската новинска агенција ТАНЈУГ портпаролот на Брзата помош, Мирко Лутовац. Тој наведе дека...

Косовското МНР: Белград продолжува со лажни вести

Министерството за надворешни работи на Косово соопшти попладнево дека со Гана има мошне добри односи, кои бележат само напредок од самиот почеток на признавањето...