-1 C
Skopje
14.11.2018 - 8:24

Ознака: Белград

ЕУ сака Белград и Приштина наредната година да постигнат договор

Европската унија како посредник во дијалогот помеѓу Белград и Приштина ќе направи се за наредната година, до крајот на мандатот на шефицата на ЕУ...

Tрамвај излета од шините во Белград, едно лице загина

Едно лице загина, а петмина се повредени во тешка сообраќајна несреќа во центарот на Белград, која се случи утрово, кога трамвај излета од шините. Несреќата...

Минатото треба да остане минато, порача Себастијан Курц

Денес пред посетата на Косово, австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на одвоените средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и српската премиерката Ана Брнабиќ соопшти...

Уметноста треба да се брендира за да се продаде

Пример на успешна продажба преку реклама е сликата „Спасителот на светот“ на Леонардо да Винчи, која во ноември 2017 година беше продадена во Њујорк...

Приштина го загрозува дијалогот со Белград

Донесувањето закони за формирање војска на Косово е еден психолошко-пропаганден момент, кој им дава тежина на преговорите со Белград, и претставува истакнување јасен став...

Милена Дравиќ погребана во Алејата на заслужните граѓани во Белград

Дивата на српското и екс-југословенското глумиште Милена Дравиќ денеска беше погребана во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград. На погребот присуствуваа бројни...

Нацрт-резолуција на косовските владејачки партии: Границите се неповредливи

Лидерите на владејачките партии на косовските Албанци, на вчерашниот состанок свикан од претседателот на Собранието Кадри Весели, усвоија нацрт-резолуција за дијалогот со Србија, која...

Железничката линија Белград-Солун укината заради економска неисплатливост

Министерството за транспорт и врски и МЖ Транспорт - АД Скопје и во наредниот период остануваат посветени на изнаоѓање решение со цел да се...

Анѓушев: Македонија јасно кажа дека сака да стане дел од европското...

Да се отстранат административните бариери и да се направи заеднички пазар. Државите треба да се занимаваат со проекти кои ќе обезбедат логистика за бизнисот....

Фајон: Поместувањето на границите би го дестабилизирало регионот

Претставничката на Социјалдемократите во Европскиот парламент, Тања Фијон, за време на дебатата за Србија предупреди дека не е сменета состојбата со медиумите, на неприспособена...