1.6 C
Skopje
16.2.2020 - 21:51

Ознака: Белград

Бурни аплаузи за „Маме му е… кој прв почна“ во Белград

Не е ова текст за војната. Текстот е за распадот на моите лични вредности. Одговорите на прашањата на кои не можев да одговорам, ги...

Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските медиуми. Човекот, според информациите, со...

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на...

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите - изјави денеска Питер Стано, портпарол на шефот на...

Пожарот на сплав во Белград е локализиран

Локализиран е пожарот што го зафати сплавот „Цунами“ на крајбрежјето на Сава во Белград. Пожарникарите ја завршија интевенцијата во која учествуваа 31 припадник на...

Приштина и Белград со две истраги за убиството на Ивановиќ

Две години по убиството на Оливер Ивановиќ, лидерот на граѓанската иницијатива СДП, сѐ уште не се познати извршителите на атентатот врз српскиот политичар од...

Милановиќ на пристојна дистанца од Вучиќ и од црквата

Аналитичарите се со умерени процени за соседското помирување меѓу Загреб и Белград, по изборот на Зоран Милановиќ за претседател на Хрватска Изборот на левичарот Зоран...

„Бомба“ на Тачи – бришење на границите годинава

Србија не придава големо внимание на најновата изјава од претседателот на Косово, Хашим Тачи, чија изјава би требало и да се протолкува како личен...

Белград стравува од хибридни напади од Подгорица

Државното и военото раководство на Црна Гора, во соработка со НАТО, последните месеци презедоа низа чекори со кои државата станува дел од регионалната сајбер-инфраструктура...

Во Белград врачена Кочиќевата награда на Ристо Лазаров

Во салата на Вуковата задужбина во Белград вчера, на македонскиот поет Ристо Лазаров на свечен начин му беа врачени наградите „Кочиќево перо“ за зимата...

Афоризмите „Трагачи по парадокси“ во Белград

Третата книга од едицијата „Трагачи по парадокси“ на нашиот најплоден и најпознат афористичар, Миле Ѓорѓијоски, својата балканска промоција ќе ја има на 23 декември,...