0 C
Skopje
18.12.2018 - 18:28

Ознака: Белгија

Белгија ја победи Англија во натпреварот за третото место

Во претпоследниот дуел од Светското фудбалско првенство 2018, селекцијата на Белгија попладнево ја победи Англија со 2:0 и го освои третото место. До бронзата Белгија...

Белгија – Англија за утешно трето место

Попладнево во Санкт Петербург (стадион „Крестовски“, 16 часот) во мечот за трето место на Светското првенство (СП) во Русија, ќе се сретнат Белгија и...

Белгија речиси со ист состав играше со Франција и со Македонија...

Во полуфиналето на СП 2018 завчера настапија деветмина што играа и во 2013 година во Скопје, со Македонија, во квалификациите за СП 2014. Вкупно...

Франција, како и во 1998-та, има тројца бекови-стрелци

Французите беа подобри од Белгија во првото полуфинале (1-0), па в недела, во финалето на СП 2018 во Москва, ќе играат со Хрватска или...

Премиер-лигата веќе е „светски првак“

Девет од почетните 11 играчи во составот на Белгија на мечот со Бразил во четврт-финалето настапуваат во англиската Премиер-лига, а во клубови од Англија...

Полуфинале на 25 клупски колеги

За денешното полуфинале најмногубројна е колонијата на Челси, петмина репрезентативци на Франција и на Белгија, а по четворица има од Тотенхем и од ПСЖ Дванаесет...

Ѕвездено полуфинале вечерва во С. Петербург

„Златната“ генерација белгиски фудбалери со Куртоа, Азар, Лукаку, Де Брујне, Компани, Фертонген, Фелаини..., во првото полуфинале на СП 2018 од 20 часот игра со...

Само Белгија може да влезе и во „перфектниот“ клуб

На претходните 20 мундијали светски прваци само со победи станале Уругвај, Италија и Бразил. Од полуфиналистите на СП 20318, Белгија досега забележа само победи,...

Четврт-финалиња на суперѕвезди, клупски колеги, кумови…

Денеска се играат првите два четвртфинални натпревари на СП 2018, во кои веројатно ќе играат, меѓу другите, Мбапе, Гризман, Погба (Франција), Суарез, Годин, Кавани...

Белгија подготвува целосна декриминализација на абортусот

Иако абортусот во Белгија беше делумно декриминализиран во 90-тите години, прекинот на бременоста се уште е запишан во Кривичниот законик, нов предлог закон на...