Ознака: Белгија

ДНК-тестот изнуди признание од Алберт Втори

Поранешниот крал на Белгија, Алберт Втори призна дека е биолошки татко на 51-годишната Делфине Бел, откако беше присилен да даде примерок за ДНК анализа,...

Белгија го запре процесот за екстрадиција на Пучдемон

Белгискиот суд донесе одлука да го суспендира издавањето потерница и постапката за ектрадиција на поранешниот каталонски лидер, Карлес Пучдемон, во Шпанија, врз основа на...

Македонија 68. во светот, Белгија третпат годишен лидер

Белгија третпат годината ја завршува како светски број еден на листата на ФИФА Македонската репрезентација остана на истото место како и во ноември и во...

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска држава кои се од...

Експериментот на меѓународната за франкенштајн-коалицирање

Во Европа се води жестока дебата како да се решат проблемите со фрагментирањето на политичката сцена, односно за формирањето неприродни или т.н. франкенштајн-коалиции, кои...

Кинеските мигранти пристигнале од Белгија, во камионот умреле на -25 степени

Продолжува истрагата за смртта на 39 кинески мигранти кои беа пронајдени мртви во приколката ладилник на камион во Англија, што е еден од најтрагичните...

Белгија на 29 октомври ќе одлучува за екстрадицијата на Пучдемон

Белгискиот суд на 29 октомври треба да донесе одлука по барањето на Шпанија за екстрадиција на поранешниот премиер на Каталонија, Карлес Пучдемон, под чие...

Екипните пингпонгарски злата за Хрватска, Романија, Перу и за Белгија

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на екипи, заврши вториот ден од Челенџ-пингпонгарскиот турнир во Скопје. Во конкуренција на јуниорските...

Експлозија во Белгија, има и мртви

Во силна експлозија, која го потресе предградието Антверпен во Белгија, уништени се повеќе куќи, а едно лице е извлечено од под урнатините. Противпожарната служба соопшти...

Дидие Рејндерс назначен за европски комесар од Белгија

Досегашниот министер за надворешни работи на Белгија, Дидие Рејндерс е назначен за европски комесар од оваа земја. Според процедурата, комесарите треба прво да бидат...