18 C
Skopje
23.9.2018 - 7:22

Ознака: Белгија

Македонија ќе напредува, Белгија и Франција заедно на врвот?

Македонската репрезентација би можела за две места да ја подобри својата позиција на септемвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), според специјализираните интернет-страници што...

Два тона кокаин запленети во Белгија

Белгиската полиција денеска соопшти дека во пристаништето Гент заплени два тона кокаин. Дрогата е откриена во вторникот на брод кој пристигнал од Бразил. Тоа...

Белгија: Расте ризикот од терористички напади од екстремната десница

Министерот за правда на Белгија, Кун Генс, порача дека расте ризикот од терористички атентати спроведени од екстремната десница во земјата, според податоци на Државната...

Направен првиот чекор кон завршницата на одбојкарското ЕП

Македонија во неизвесен меч ја совлада Унгарија на гости со 3-2 (25-23, 25-23, 23-25, 23-25, 16-14) на почетокот од квалификациите за ЕП 2019 година Одбојкарската...

Белгија воведе давачка за новинарите кои известуваат од самитите на ЕУ

Белгиските власти воведоа давачка од 50 евра за безбедносни проверки на новинарите кои известуваат од самитите на Европската унија. Давачката се однесува само на новинарите...

Маж се разнесе со експлозив на фудбалски терен во Белгија

Засега неидентификуван маж во Белгија се разнесе со експлозив на фудбалски терен. Според првите информации, човекот носел експлозивен појас на него. Непознатиот човек се разнел...

Марш ан Фамен под опсада на живите статуи

Уличните изведувачи познати како „живи статуи“ (уверливо насликани и нашминкани уметници кои позираат во имитација на статуа) ги исполинија улиците на белгискиот град Марш...

Почна Тумороуленд, еден од најпопуларните музички фестивали во светот

Овој викенд, повеќе од 200.000 љубители на музиката, ќе танцуваат и уживаат во првиот дел од од Тумороуленд (Tomorrowland), фестивалот, кој се смета за...

Затворен воздушниот простор над Белгија поради компјутерски проблем

Белгија го затвори воздушниот простор поради компјутерски проблем, информира белгискиот орган за контрола на воздушниот сообраќај. Авионите не можат да прелетуваат над Белгија кратко време...

Белгија подготвува заштита од надворешно влијание пред претстојните избори

Белгиските власти се подготвуваат да ги заштитат претстојните избори од надворешно влијание, јавија локалните медиуми потсетувајќи дека за една година во земјата ќе се...