13 C
Skopje
16.11.2018 - 13:45

Ознака: Белгија

Белгија размислува да и даде азил на Асиа Биби

Белгиските власти размислуваат за можноста да и доделат азил на Асиа Биби, христијанската Пакистанка осудена на смрт поради бласфемија во 2010 и која беше...

Белгија: Нови докази во скандалот со наместените фудбалски натпревари

Белгиските весници ДХ и ХЛН откриваат нови елементи од истрагата за наместените фудбалски натпревари во Белгија, во кои се вмешани српски и македонски граѓани. Новинарите...

Гринпис: Антверпен е едно од најзагадените места на светот

Последните анализи на невладината екологистичка организација Гринпис, базирани на сателитските податоци од Европската вселенска организација (ЕСА) откриваат дека Белгија, и посебно градот Антверпен, се...

Македонци инволвирани во наместени фудбалски натпревари во Белгија

Најмалку 44 рации и апсења во Белгија и 13 во странство, вклучително и Македонија, се спроведени во рамки на истрагите на повеќе белгиски полициски...

Белгија го тужи Гугл Мапс

Белгиското Министерство за одбрана поднесе тужба против компанијата „Гугл“ поради објавување на разни стратегиски важни армиски објекти на сервисот Гугл Мапс. Белгија побарала од Гугл...

Белгија против членство на Турција во ЕУ

Белгискиот премиер Шарл Мишел денеска изјави дека Белгија не гледа можност за друг вид соработка со Турција освен како стратегиско партнерство. Покрај Австрија, Белгија е...

Македонија ќе напредува, Белгија и Франција заедно на врвот?

Македонската репрезентација би можела за две места да ја подобри својата позиција на септемвриската ранг-листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА), според специјализираните интернет-страници што...

Два тона кокаин запленети во Белгија

Белгиската полиција денеска соопшти дека во пристаништето Гент заплени два тона кокаин. Дрогата е откриена во вторникот на брод кој пристигнал од Бразил. Тоа...

Белгија: Расте ризикот од терористички напади од екстремната десница

Министерот за правда на Белгија, Кун Генс, порача дека расте ризикот од терористички атентати спроведени од екстремната десница во земјата, според податоци на Државната...

Направен првиот чекор кон завршницата на одбојкарското ЕП

Македонија во неизвесен меч ја совлада Унгарија на гости со 3-2 (25-23, 25-23, 23-25, 23-25, 16-14) на почетокот од квалификациите за ЕП 2019 година Одбојкарската...