Ознака: бела куќа

Белата куќа нема да им наметнува „здравствени пасоши“ на Американците

Белата куќа соопшти дека нема да им наметне „здравствен пасош“ на Американците како потврда дека биле вакцинирани против ковид-19. „Владата не поддржува и нема да...

Смртни закани, поделби и противречни информации во борбата на Белата куќа...

Шестмина водечки претставници на здравствените власти во САД, за „Си-ен-ен“ ги открија предизвиците со кои се соочувале за време на борбата против ковид-19 во...

Белата куќа бара истрагата за потеклото на коронавирусот да биде јасна...

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. - Неопходно е да...

Чемп и Мејџор се преселија во Белата куќа

Кучињата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден влегоа во Белата куќа. Германските овчари Чемп и Мејџор во неделата официјално му се придружија на семејството...

Прво ќе се вакцинира Пенс, a потоа и Бајден

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден следната недела најверојатно ќе прими вакцина против коронавирус, соопшти преодниот тим на Бајден. Актуелниот потпретседател Мајк Пенс ќе биде...

Меланија само сака да замине дома

Досегашната прва дама на САД, Меланија Трамп, размислува за животот по заминувањето од  Белата куќа, пренесува „Бизнис инсајдер“. Извор близок до семејството вчера откри дека...

Виртуелната транзиција

Администрацијата на Доналд Трамп најпосле им упати покана на транзициските тимови на новоизбраниот претседател Џо Бајден да постават канцеларии низ американските федерални агенции, но...

Трамп чека потврда на изборните резултати за да ја напушти Белата...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа, доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден. - Секако дека...

Меланија Трамп ја пречека божиќната елка во Белата куќа

Меланија Трамп насмеана ја пречека божиќната елка која за нејзиното семејство ќе биде последна во Белата куќа. Првата дама во заминување беше без заштитна...

Администрацијата на Трамп ја одобри транзицијата во Белата куќа

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди...