24 C
Skopje
15.10.2019 - 18:37

Ознака: Белата куќа

Белата куќа повторно се заканува на новинарот Акоста од Си-Ен-Ен

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп повторно се заканува со укинување на акредитациите за известување од Белата куќа на новинарот на Си-Ен-Ен Џим Акоста. Пред...

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си-Ен-Ен

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си- Ен-Ен против администрацијата на Доналд Трамп, велејќи дека новинарот нема уставно право на пристап до...

Сомнителни експлозивни направи испратени до семјствата на Обама и Клинтон

Сомнителни експлозивни направи испратени до Белата куќа, семејствата на Обама и на Клинтон. Федералните власти ги испитуваат сомнителните пакети со експлозивни направи испратени до Белата...

Вистински или фингирани сексуални злоупотреби

По обелоденувањето на повеќе инциденти со истакнати јавни личности на Холивуд, за сексуално вознемирување, илјадници жени ги споделија своите искуства со сексуалното малтретирање. Во...

Трамп планира втор самит со Ким

Белата куќа планира втор самит меѓу Доналд Трамп и Ким Јонг-ун откако севернокорејскиот лидер испратил „многу позитивно“ писмо во кое побарал нова средба со...

Пуч против Трамп во Белата куќа

Боб Вудворд, новинарот на „Вашингтон пост“, кој ја откри аферата „Вотергејт“, по која тогашниот претседател Никсон поднесе оставка, опишува како најблиските соработници организираат „административен...

Белата куќа: Турција воведе царини поради одмазда

Белата куќа синоќа ја осуди Турција поради тоа што двојно ги зголеми царините на американскиот увоз како одговор на мерките на Вашингтон кон турските...

Белата куќа негира дека Трамп рекол оти САД не се веќе...

Белата куќа негира дека претседателот на САД денеска рекол, во одговор на прашање, дека САД не се веќе цел на Русија. Според портпаролката на претседателот,...

Белата куќа продолжува со подготовките за средбата Трамп-Ким

Американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да се сретне со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, како и што е предвидено на 12 јуни во Сингапур...

Сандерс: САД се уште веруваат дека ќе се одржи средбата Трамп-Ким

САД и натаму се надеваат дека ќе се одржи планираната средба меѓу претседателите на САД и Северна Кореја, Доналд Трамп и Ким Џонг-ун, но...