21.8 C
Skopje
6.6.2020 - 14:55

Ознака: Белата куќа

Нова дипломатска офанзива на Трамп?

Трамп во понеделникот разговарал со највисоките соработници за евентуално олеснување на санкциите против Иран, за да може да се организира средба со иранскиот претседател...

Израел обвинет за шпионирање на Белата куќа со мистериозни уреди

Политико Американската влада откри дека во последните две години, Израел најверојатно поставил уреди за следење на мобилните телефони во близина на Белата куќа и други...

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Како да се спаси трансатлантскиот сојуз

Норберт Ретеген Наместо да чекаат Трамп да си замине од Белата куќа, САД и Европа треба да направат значајни напори. Американците треба да сфатат дека...

Трамп го прослави 73-от роденден

Распеано и весело е денеска во Белата куќа, поради роденденот на претседателот Доналд Трамп, кој денеска наполни 73 години. Неговите соработници и присутни на настанот...

Трамп го пречека Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле анти-имиграциската реторика,...

Трамп и Орбан на 13 мај ќе се сретнат во Белата...

По долгогодишното заладување на односите од страна на Вашингтон кон Унгарија, премиерот Виктор Орбан ќе ја посети Белата куќа за да се состане со...

Tужби и обвинувања за злоупотреба на претседателската функција во САД

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за прогласување вонредна состојба само...

Доналд Трамп постави нов симулатор за голф во Белата куќа

Претседателот на САД Доналд Трамп инсталирал симулатор за играње голф во неговите лични одаи во Белата куќа, пренесува „Вашингтон пост“. Уредот, кој наводно е со...