Ознака: Белата куќа

Можно ли е Трамп да биде отстранет од Белата куќа?

Долниот дом на Конгресот, кој е под контрола на демократите, отвори истрага за импичмент на Трамп поради најновата украинска афера. Демократите бараат одговорност од...

Првата дама Меланија Трамп ја преуреди Белата куќа

Како секој што некогаш го реновирал домот, така Меланија Трамп треба да заврши уште неколку детали до петок кога во Белата куќа треба да...

Нова дипломатска офанзива на Трамп?

Трамп во понеделникот разговарал со највисоките соработници за евентуално олеснување на санкциите против Иран, за да може да се организира средба со иранскиот претседател...

Израел обвинет за шпионирање на Белата куќа со мистериозни уреди

Политико Американската влада откри дека во последните две години, Израел најверојатно поставил уреди за следење на мобилните телефони во близина на Белата куќа и други...

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Како да се спаси трансатлантскиот сојуз

Норберт Ретеген Наместо да чекаат Трамп да си замине од Белата куќа, САД и Европа треба да направат значајни напори. Американците треба да сфатат дека...

Трамп го прослави 73-от роденден

Распеано и весело е денеска во Белата куќа, поради роденденот на претседателот Доналд Трамп, кој денеска наполни 73 години. Неговите соработници и присутни на настанот...

Трамп го пречека Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле анти-имиграциската реторика,...

Трамп и Орбан на 13 мај ќе се сретнат во Белата...

По долгогодишното заладување на односите од страна на Вашингтон кон Унгарија, премиерот Виктор Орбан ќе ја посети Белата куќа за да се состане со...