10.8 C
Skopje
14.10.2019 - 3:31

Ознака: Белата куќа

Трамп го пречека Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле анти-имиграциската реторика,...

Трамп и Орбан на 13 мај ќе се сретнат во Белата...

По долгогодишното заладување на односите од страна на Вашингтон кон Унгарија, премиерот Виктор Орбан ќе ја посети Белата куќа за да се состане со...

Tужби и обвинувања за злоупотреба на претседателската функција во САД

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за прогласување вонредна состојба само...

Доналд Трамп постави нов симулатор за голф во Белата куќа

Претседателот на САД Доналд Трамп инсталирал симулатор за играње голф во неговите лични одаи во Белата куќа, пренесува „Вашингтон пост“. Уредот, кој наводно е со...

Што сработи Трамп на половина од мандатот во Белата куќа

Првите две години од мандатот на Трамп како американски претседател беа полни со настани и, според многумина, доста хаотични. Критичарите постојано ја напаѓаат администрацијата...

Уапсен осомничен за подготовка на напад на Белата куќа и други...

Оперативци на Федералното биро за истраги (ФБИ) синоќа задржале осомничен од сојузната држава Џорџија за кој се вели дека подготвувал напад на Белата куќа...

Милениците им го подобруваат имиџот на претседателите

Милениците беа дел од Белата куќа повеќе од еден век, додека во неа не се всели последниот американски претседател, Доналд Трамп Без разлика дали се...

Белата куќа во празнично руво

Американската прва дама Меланија Трамп ја претстави Белата куќа во годинешното божиќно руво, кое сама го осмисли, и е засновано на „американските богатства“. Меѓу куќните...

Белата куќа му ја врати акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Белата куќа му ја врати новинарската акредитација на Џим Акоста, репортерот на Си-ен-ен, која му беше одземена по вербалниот инцидент на прес-конференција на претседателот...

Пристигна новогодишната елка во Белата куќа (видео)

https://www.youtube.com/watch?v=gLEptcjxsno Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија денеска ја добија официјалната новогодишна елка за Белата куќа. Претседателот и прва дама на САД ја добија...