15.9 C
Skopje
19.7.2019 - 2:21

Ознака: Белата куќа

Можно ли е прекинување на трговските односи помеѓу САД и Кина?

Конфликтот помеѓу Вашингтон и Пекинг излезе од рамките на трговијата, при што Белата куќа се обидува да ја истисне Кина од глобалната економија. Кинеските...

Како да се спаси трансатлантскиот сојуз

Норберт Ретеген Наместо да чекаат Трамп да си замине од Белата куќа, САД и Европа треба да направат значајни напори. Американците треба да сфатат дека...

Трамп го прослави 73-от роденден

Распеано и весело е денеска во Белата куќа, поради роденденот на претседателот Доналд Трамп, кој денеска наполни 73 години. Неговите соработници и присутни на настанот...

Трамп го пречека Орбан во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп се состана вчера во Белата куќа со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според АП, и Трамп и Орбан ја прифатиле анти-имиграциската реторика,...

Трамп и Орбан на 13 мај ќе се сретнат во Белата...

По долгогодишното заладување на односите од страна на Вашингтон кон Унгарија, премиерот Виктор Орбан ќе ја посети Белата куќа за да се состане со...

Tужби и обвинувања за злоупотреба на претседателската функција во САД

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за прогласување вонредна состојба само...

Доналд Трамп постави нов симулатор за голф во Белата куќа

Претседателот на САД Доналд Трамп инсталирал симулатор за играње голф во неговите лични одаи во Белата куќа, пренесува „Вашингтон пост“. Уредот, кој наводно е со...

Што сработи Трамп на половина од мандатот во Белата куќа

Првите две години од мандатот на Трамп како американски претседател беа полни со настани и, според многумина, доста хаотични. Критичарите постојано ја напаѓаат администрацијата...

Уапсен осомничен за подготовка на напад на Белата куќа и други...

Оперативци на Федералното биро за истраги (ФБИ) синоќа задржале осомничен од сојузната држава Џорџија за кој се вели дека подготвувал напад на Белата куќа...

Милениците им го подобруваат имиџот на претседателите

Милениците беа дел од Белата куќа повеќе од еден век, додека во неа не се всели последниот американски претседател, Доналд Трамп Без разлика дали се...