Ознака: Белата куќа

Доналд Трамп постави нов симулатор за голф во Белата куќа

Претседателот на САД Доналд Трамп инсталирал симулатор за играње голф во неговите лични одаи во Белата куќа, пренесува „Вашингтон пост“. Уредот, кој наводно е со...

Што сработи Трамп на половина од мандатот во Белата куќа

Првите две години од мандатот на Трамп како американски претседател беа полни со настани и, според многумина, доста хаотични. Критичарите постојано ја напаѓаат администрацијата...

Уапсен осомничен за подготовка на напад на Белата куќа и други...

Оперативци на Федералното биро за истраги (ФБИ) синоќа задржале осомничен од сојузната држава Џорџија за кој се вели дека подготвувал напад на Белата куќа...

Милениците им го подобруваат имиџот на претседателите

Милениците беа дел од Белата куќа повеќе од еден век, додека во неа не се всели последниот американски претседател, Доналд Трамп Без разлика дали се...

Белата куќа во празнично руво

Американската прва дама Меланија Трамп ја претстави Белата куќа во годинешното божиќно руво, кое сама го осмисли, и е засновано на „американските богатства“. Меѓу куќните...

Белата куќа му ја врати акредитацијата на новинарот на Си-ен-ен

Белата куќа му ја врати новинарската акредитација на Џим Акоста, репортерот на Си-ен-ен, која му беше одземена по вербалниот инцидент на прес-конференција на претседателот...

Пристигна новогодишната елка во Белата куќа (видео)

https://www.youtube.com/watch?v=gLEptcjxsno Американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија денеска ја добија официјалната новогодишна елка за Белата куќа. Претседателот и прва дама на САД ја добија...

Белата куќа повторно се заканува на новинарот Акоста од Си-Ен-Ен

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп повторно се заканува со укинување на акредитациите за известување од Белата куќа на новинарот на Си-Ен-Ен Џим Акоста. Пред...

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си-Ен-Ен

Белата куќа одговори со допис на тужбата на Си- Ен-Ен против администрацијата на Доналд Трамп, велејќи дека новинарот нема уставно право на пристап до...

Сомнителни експлозивни направи испратени до семјствата на Обама и Клинтон

Сомнителни експлозивни направи испратени до Белата куќа, семејствата на Обама и на Клинтон. Федералните власти ги испитуваат сомнителните пакети со експлозивни направи испратени до Белата...