Ознака: Бектеши

Бектеши: Нѐ чека тешка зима, но направени се сите подготовки, во...

Не чека една од најтешките зими во последните децении. Направени се сите подготовки. При крај сме со набавката на соодветните количини на мазут и...

Бектеши: До крајот на неделата ќе одлучиме дали ќе се интервенира...

Одредени трговци драстично ги зголемија цените на основните прехранбени производи кои претходно со одлука на Владата имаа замрзнати маржи и намалено ДДВ. Овие трговци...

Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите верници, политиките на...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска упати честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до сите граѓани...

Предвидени ваучери за одмор на вработени со ниски примања

Со ребалансот на буџетот предвидени се 15 милиони денари за доделување ваучери за вработени со ниски примања за одмор во домашните туристички капацитети, информира...

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се...

Измените и дополнувањата на Законот за трговија се поднесени во Собрание, а се однесуваат на одредбите во однос на недела неработен ден, со што...

Бектеши: Евтината тарифа од 22 до 7 часот нема да се...

Нема да има никаква измена во делот на евтината тарифа од 22:00 – 07:00 часот, ќе се интервенира само во високата тарифа, рече денеска...

Ребалансот на Буџетот пред Владата, се предлага да нема дирекно замрзнување...

Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека Владата на денешната седница ќе го разгледа ребалансот на Буџетот, но ќе расправа и околу потребата од...

Бектеши: Скратувањето на непродуктивните расходи можност за нови мерки за граѓаните

Преку скратувањето на расходите со ребалансот на буџетот, Влада отвора можност за нов пакет на мерки за граѓани - изјави министерот за економија Крешник...

Бектеши: Ќе продолжиме со дополнителни мерки за зачувување на животниот стандард...

Македонија не го плаќа со руски рубљи гасот што го добива од „Газпром“, истакна министерот за економија Крешник Бектеши во емисијата за надворешна политика...

Ќе се прошири листата на производи со замрзнати цени ако има...

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме за да нема поголемо влијание во делот на трошоците што граѓаните ги имаат,...