Ознака: бездомници

Првата дама зготви оброци за бездомните и социјално загрозените лица

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска се вклучи во активноста на граѓанската иницијатива „Ретвитни оброк“, односно подготовка на храна за бездомни и социјално...

Бездомниците и питачите му пркосат на ковид-19

Бездомниците се особено ранлива категорија за ковид-19. Бидејќи немаат дом, нема каде да се самоизолираат и да се заштитат. Освен тоа, бидејќи спијат на...

Уапсен сериски убиец во Барселона, до смрт претепал тројца бездомници

Осомничен сериски убиец за кого се верува дека убил најмалку тројца бездомници во Барселона е задржан во притвор, обвинет дека шетал по пустите улици...

Ресторан што дава храна во замена за пластика

Главниот оброк на Рам Јадав од Индија, во деновите кога не добивал дневница, бил сув чапати (бесквасен, тенок леб), сол и кромид. Имало денови...

Бројот на бездомници постојано расте

Според неофицијални податоци, само на територијата на Скопје има над 300 бездомници, а точната бројка тешко не може да се утврди бидејќи многумина од...

Поради студеното време отворени прифатните пунктови за бездомници

И оваа зима во функција ставени се четирите прифатни пунктови за бездомни лица низ државата, поради најавата за намалување на температурите. Се работи за...

Црквата ги заклучи, бездомниците ги „отклучија“

Искршени прозорци и врати, излупени столбови и фасада, ишарани ѕидови со разни графити, уништени скали, искорната ограда... Така изгледа денес некогашната „бела куќа“ на...

Шокантна статистика на бездомништво во Њујорк

Рекорден број на возрасни лица кои се бездомници во Њујорк, па дури и оние што имаат покрив над главите живеат несигурно, што е дел...

Стапките во снегот водат кон Момин Поток

Новите врнежи од снег и температурите длабоко под нулата, се причината што секој ита кон својот топол дом. Но дел од ваквата приказна одамна...

Новогодишен ручек за бездомниците од пунктот во Момин поток

Во пунктот за бездомници во Момин поток денеска традиционално по повод новогодишните празници ќе биде организиран ручек и доделена хуманитарна помош од топла облека...