26.3 C
Skopje
19.6.2019 - 17:30

Ознака: безбедност

Кој сака да ја тероризира Македонија?

Ваквите отворени предупредувања во јавноста кај нас, од сериозни безбедносни служби како онаа на САД или на Бугарија, а преку нивните МНР-а, односно дипломатско-конзуларни...

Македонија ќе се придружи на алијанса што е неспособна да војува

Претстојниот прием на Македонија во НАТО, и покрај пофалбите од странските политички елити, потенцира дека Алијансата станува ирелевантна бидејќи не може да се бори,...

Се возобновува научно-стручното списание „Безбедност“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа прв состанок со меѓународно уредувачкиот одбор со еминентни професори од повеќе високообразовни институции, меѓу кои и...

Светски ден за побезбеден интернет – препораки за возрасните и за...

Балансирајте го времето поминато во онлајн светот, прво прочитајте па прифатете, говорот на омраза не е опција, се дел од препораките што ги објави...

Со растот на економијата се подобрува и безбедноста

Економскиот развој по сѐ изгледа го намалува ризикот од избувнување воен судир или насилство во семејството, констатирал престижниот њујоршки магазин „Глобал фајненс“ врз основа...

Професионалноста и безбедноста секогаш на прво место – „ПерпетууMобиле“

Брзото темпо на живот предизвикува секојдневни непредвидени ситуации кои може да ја загрозат вашата безбедност, а кога станува збор за безбедноста - нема компромис....

Сопругата на албанскиот претседател под закани на социјалните мрежи

Сопругата на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади, која е лидерка на опозициското Социјалистичко движење за интеграција, призна дека имала закани преку социјалните мрежи...

Поделени чувства – одобрувања однадвор, но и огорченост дома

Неколку дена по изгласувањето на уставните измени во домашната јавност преовладуваат поделени чувства. Во моменти кога однадвор пристигнуваат огромен број честитки и пофалби за...

Дали Путин се обидува да ја засака рап-музиката?

Кога раперот познат под уметничкото име Хаски дознал дека руските власти го откажале неговиот настап во Краснодар, минатиот месец, тој застанал на покривот на...

Анкета: Мнозинството македонски граѓани се чувствуваат безбедни

Седумдесет и пет отсто од граѓаните на Македонија се чувствуваат многу или главно безбедни, покажа анкетата на ОБСЕ што денеска беше презентирана во Скопје...