Ознака: безбедност

Заштитата на земјата подигната на највисоко ниво, се зголемуваат заканите од...

Целата држава го подигна нивото на заштита на највисоко можно поради нападот врз Украина, а во престојниот период се очекува и зголемување на заканите...

Петровска: Безбедносната состојба стабилна, одлуките ги носиме како членка на НАТО

Безбедносната состојба е стабилна. Институциите, сите во своите надлежности, преземаат мерки и активности со кои ја гарантираат таа безбедност. Ние не сме сами, земја...

Филипче ќе добие обезбедување, иако ги демантираше смртните закани

Поранешниот министер за здравство Венко Филипче ќе има лично обезбедување, oбјави „Фокус“ повикувајќи се на информации од Министерството за внатрешни работи (МВР). Филипче за „Фокус“...

Петровска: Македонија е безбедна, нема потреба од загриженост

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во изминатите два дена во Брисел за првпат учествуваше на министерски состанок за одбрана на НАТО, што беше во...

Русија го одби колективниот одговор на НАТО и ЕУ

Русија не може да го прифати колективниот одговор на членките на НАТО за почитување на безбедносните принципи и чека детална реакција од секоја земја...

Премиерот Трудо засолнет поради потенцијално загрозена безбедност

Канада Канадскиот премиер Џастин Трудо и неговото семејство беа префрлени на друга локација во Отава, додека камиони со транспаренти со кои се осудуваат мерките на...

Загрозена енергетската безбедност на Европа

Вистинските размери на европската енергетска криза станаа јасни кога неделава германска Комерцбанк ги објави податоците за актуелните резерви на гас низ Европската Унија. Комерцбанк...

Постојат ли историски бариери за постигнување заедничка европска безбедност

Од моментот кога САД почнаа да го преиспитуваат својот ангажман во светската политика, тие се повлекуваат стратегиски и ментално од голем број региони и...

Изјава на МНР на Руската Федерација за дијалогот со САД и...

Писмо до „Нова Македонија“ Jа забележуваме подготвеноста на претседателот на САД, Џозеф Бајден, изразена на 7 декември оваа година за време на разговорот со претседателот...

Пентагон предупредува за можни напади на ИСИС-К

Американската разузнавачка служба проценува дека Исламската држава во Авганистан (ИСИС-К) ќе има капацитет да ги нападне САД за само шест месеци – и има...