2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 0:31

Ознака: безбедност

МВР ги преземала приведените борци на ИСИС од скопскиот аеродром

Седуммината борци на ИСИС по потекло од Македонија кои вчера МВР ги приведе, биле лишени од слобода на Меѓународниот аеродромот-Скопје. Од МВР за МИА појаснуваат...

Армијата на Србија превентивно подигнала борбена готовност поради тензиите на Косово

Армијата на Србија превентивно ја подигнала борбената готовност на целата територија поради тензиите на Косово, објави српскиот весник „Новости“. Откако вчера била одржана седница на...

За онлајн-купување без измама клучно е граѓаните да бидат информирани

Купувањето на Интернет или онлајн-шопингот денес станува секојдневие на сите луѓе во светот. Развојот на технологијата, компјутерите и неопходноста за користење и поседување паметен...

Кинг: ЕУ мора да се бори против ширењето терористички содржини преку...

Европскиот комесар за безбедност Џулијан Кинг изјави дека земјите од Европската унија ќе мораат заеднички да се борат против ширењето на екстремистички содржини преку...

Агентите на Фејсбук во центарот за бришење

Секојдневно модераторите на содржини во Берлин, најмени од надворешна фирма и кои работат ексклузивно на Фејсбук, „прошетуваат“ низ илјадници постови што се означени од...

Путин со благодарност до специјалните служби за безбедноста за време на...

Речиси 130 претставници на специјалните служби од 34 земји во светот учествувале во обезбедувањето на Светското првенство во фудбал што се одржа Русија. Ова го...

Финска воведе привремени контроли на внатрешните граници на ЕУ

Пред средбата помеѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин денеска во Финска е покрената привремена контрола на внатрешните граници на Европска...

Карпош – Исцртани интерактивни тротоари во Карпош 4

За да се зголеми безбедноста при движењето на пешаците и безбедноста на децата во сообраќајот, на пешачката зона во близината на градинката „Пиколини“ во...

Еднонеделна акција во Охрид за поголема безбедност во сообраќајот

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата и Советот за безбедност на сообраќајот на патиштата на општина Охрид од утре почнуваат со превентивни...

РСБСП: Елимирање на стресот што влијае врз способноста и однесувањето на...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) денеска преку соопштение укажа на потребата од целосна фокусираност во сообраќајот и елимирање на стресот...