28.8 C
Skopje
1.8.2021 - 10:10

Ознака: безбедност

Вакцината „Спутник В“ создава долгорочен имунитет кај 90 отсто од вакцинираните...

Истражувањето во аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања покажа дека 90 отсто од луѓето кои биле вакцинирани со „Спутник В“ развиваат долгорочен...

МВР и РСБСП со камапања за зголемена безбедност во сообраќајот

МВР и РСБСП продолжуваат со засилени едукативни, сообраќајно превентивни активности, но и со засилени контроли на сообраќајната полиција, се со цел заштита на животот...

Кој готви во кујните на меѓународните истражувачки центри, аналитички центри…?

Контроверзни странски анализи за македонската политичка сцена и безбедност Неодамна во јавноста се појави анализа на љубљанската организација Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии...

Високите температури закана за безбедноста на храната

Зголемувањето на дневните температури, кои според метеоролозите ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат опасност за здравјето...

Време е САД да престанат да ги спречуваат амбициите на ЕУ...

Време е ЕУ да стане глобална воена сила, како и САД да престанат да ги спречуваат европските амбиции за сопствена одбрана. Ова се вели...

Доделени благодарници за најдобрите во областа на корпоративната безбедност

Интернационалната комисија, со која претседаваше проф. д-р Драган Триван, донесе одлука за успешен развој на безбедноста и особено на корпоративната безбедност да бидат наградени: м-р...

Како Балканот да ја отстрани етикетата „буре барут“ на Европа

Автор: Владимир Ѓорѓевиќ Извор: Республика Во регион како што е Западен Балкан, со оглед на неговата понова историја, очекувано е безбедносната соработка да претставува императив...

Креативци во Мјанмар со уметност против законот за сајбер-безбедност

Кин, млад уметник од Јангон, не се смета себеси за политички ориентиран. Во моментов, тој вели дека повеќе би сакал да создава слики од...

Барајќи натрапници меѓу американските гардисти

Илјадници припадници на Националната гарда и полицајци ги патролираат улиците на Вашингтон во пресрет на инаугурацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден, блокирајќи ги патиштата...

Пендаровски: Со сојузништвото во НАТО, Турција и Македонија придонесуваат за безбедноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Големото национално собрание на Турција, Мустафа Шентоп, кој престојува во посета на Македонија. - Претседателот Пендаровски...