Ознака: безбедна

Европската агенција за лекови: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина...

Вакцината на „Модерна“ ефикасна и безбедна, велат експерти

Вакцината на „Модерна“ е безбедна и ефикасна 94 проценти, соопштија американските експерти за вакцини, отворајќи го патот за одобрување за итни случаи во САД,...

Русите тврдат дека нивните вакцини ќе бидат безбедни

Од рускиот Институт за јавно здравје тврдат дека небезбедна вакцина против ковид-19 никогаш не би се појавила на пазарот. Директорката на институтот, Ана Попова,...

Како да проверите дали вашата маска е безбедна?

Заштитните маски, без разлика дали се памучни или хируршки за еднократна употреба, мора да се носат речиси во сите затворени простории, според препораките на...

УЈП: Апликацијата за поврат на ДДВ е безбедна

Во врска со одредени реакции поврзани со наводно нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата МојДДВ, Управата за јавни приходи уверува...

Најново истражување уште еднаш потврди дека МРП вакцината не предизвикува аутизам

Вакцината за мали сипаници, заушки и рубеола (МРП вакцина) не го зголемува ризикот за аутизам и не активира аутизам кај дека кои има ризик,...