24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:48

Ознака: бегалци

Австрија ќе ги проверува мобилните на бегалците и ќе им зема...

Долниот дом на австрискиот парламент денеска ги усвои измените во Законот за правната положба на странските државјани, кои ќе им овозможат на властите да...

Меркел: Постигнат компромис – ќе се изградат транзитни центри за мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа соопшти дека на вчерашниот кризен состанок со најмалиот коалициски партнер во нејзината Влада, Христијанско социјалната унија (ЦСУ), по „тешка...

Бабиш: Чешка нема да прима луѓе кои бегаат од војна

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка од идните европски центри нема доброволно да прима ниту бегалци кои имаат право на азил бидејќи бегаат...

ОН: Од југозападна Сирија побегнаа над 270.000 луѓе

Поради ескалација на борбите во југозападна Сирија, последните две недели бројот на раселени лица во тој дел од земјата се искачи над 270.000, изјавија...

САД: Маж со нож ранил 9 лица во станбен комплекс за...

Полицијата на американската сојузна држава Ајдахо соопшти дека девет лица се хоспитализирани, а 30-годишен маж бил уапсен по масовно прободување, најверојатно со нож, во...

Заев: ЕУ не бара бегалски кампови во Македонија

Премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и по вчерашните средби во ЕУ појасни дека ЕУ од Македонија не...

ЕУ: Албанија не е условена со бегалски кампови

Амбасадорската на Европската унија во Албанија Романа Влахутин изјави дека изградбата на кампови за бегалци нема да биде и не е услов за почеток...

Сугарески: Во Македонија нема да се градат бегалски кампови

Во Македонија нема да се градат бегалски кампови дециден беше денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој одговараше на новинарски прашања по...

УНХЦР: Лани бројот на бегалци се искачи на рекордни 68,5 милиони...

Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН...