29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 13:00

Ознака: бегалци

Бројот на бегалци во прифатните центри во Грција останува исклучително висок

Бројот на бегалци, кои се сместени во центрите на грчките вооружени сили на островите Кос, Лезбос, Самос и Хиос и во градот Серес, останува...

Примање бегалци во знак на солидарност

Црна Гора Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур вчера најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа...

Црна Гора подготвена да прими бегалци заради солидарност со ЕУ

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, во Европскиот парламент во Стразбур денеска најави дека неговата земја е подготвена да прими бегалци доколку тоа е...

Париз ќе инвестира 15 милиони евра во професионална интеграција на бегалците

Француските власти соопштија дека ќе обезбедат 15 милиони евра за олеснување на професионалната интеграција на бегалците, кои честопати се жалат дека е тешко да...

На Правниот факултет ќе се изучува и правото на бегалци, мигранти...

Правниот факултет „Јустинијан Први“ потпиша договор за соработка со претставништвото на УНХЦР во Скопје со што е означен почетокот на спроведувањето на заедничкиот проект:...

Грција под истрага за можна злоупотреба на европските фондови наменети за...

Европската канцеларија за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Грција за евентуална злоупотреба на средства од фондовите на Европската Унија наменети за бегалците. Грчките...

Над еден милион лица ги напуштиле домовите годинава поради војната во...

Комисијата на ОН, која го истражува кршењето на човековите права во Сирија, соопшти дека оваа година борбите принудиле над еден милион луѓе да ги...

Нема индикации за повторен наплив на бегалци по Балканската рута

Ризик од активирање на т.н. Балканска мигрантска рута во моментов не постои. Сценарио за повторување на ситуацијата од 2015 година засега е исклучено. Тоа...

Држави од Јужна Америка бараат решение за венецуелската бегалска криза

Дванаесет држави од Јужна Америка денеска и утре се собираат во еквадорскиот главен град Кито за разгледување решенија за венецуелската бегалска криза. Средбата е по...

Околу 300.000 бегалци се вратија во Сирија од странство

Околу 300.000 бегалци кои ја напуштија Сирија за време на војната, се вратиле од странство во својата земја, изјави генерал-полковник Михаил Мизинцев од Центарот...