34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 20:33

Ознака: бегалци

Пакистан нема да прифати бегалци од Индија

Покренувајќи го прашањето околу неодамнешната одлука на индиската влада за укинување на специјалниот статус на Кашмир и донесувањето нов закон за државјанство, премиерот на...

Асад: Европа треба да се плаши од џихадистите со кои е...

Лицемерен е стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци, изјави сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју за руската телевизија „Раша...

Стотици мажи и жени поврзани со Исламска држава чекаат да се...

Полициските агенции во Босна и Херцеговина добиле информации дека во три бегалски кампови во Сирија престојуваат стотина мажи и 160 жени и деца кои...

Џез обоен со хуманост, човекољубие и силни пораки!

Она по што најсилно ќе го запаметиме годинешното издание на Скопскиот џез фестивал, освен звуците од светот, ќе бидат и пораките испратени до него....

Што ги плаши најмногу младите од Југоисточна Европа

Истражувањето за тоа што најмногу ги плаши младите, спроведено за период од две години, при што се интервјуирани повеќе од 10.000 млади луѓе од...

Спасовски и Жерновски во делегациска посета на Женева

Делегација од Македонија, предводена од вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во чиј состав ќе биде и заменик министерот за надворешни работи,...

Трамп забрани влез на бегалци без здравствено осигурување

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша регулатива со која им се забранува влез на мигрантите кои нема да бидат покриени со здравствено осигурување 30 дена...

Се стравува од повторување на бегалската криза

Им се заканува ли на Македонија и на регионот опасност од повторување на бегалската драма по должината на некогашната траса е прашањето што се...

Моќта на кешот за бегалците

Во секој случај, кешот не е лек за сè. Други иницијативи, како што се програмите за доделување храна и помош во исхраната, исто така...

Ердоган ќе ги отвори портите за бегалците од Сирија?

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се заканува со откажување од бегалскиот договор со ЕУ. Причината лежи во внатрешната политика: во Анкара тонот кон бегалците...