16.8 C
Skopje
25.9.2021 - 23:49

Ознака: бегалци

Земји што примиле најмногу бегалци

Канцеларијата на високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) во својот најнов извештај неодамна предупреди дека присилните раселувања во светот не запираат, наспроти...

Олабавени шрафови овозможија бегство кое ги посрами јужнокорејските граничари

Границата меѓу Северна и Јужна Кореја е најсилно утврдената граница на светот. Демилитаризираната зона долга четири километри има висока ограда со бодликава жица, мински...

Примирјето во Нагорно Карабах означува егзодус за едните, а враќање дома...

Неколкунеделното гранатирање не успеа да го принуди семејството на Ирина Сафаријан да излезе од бункерот во кој се засолни за време на војувањето во...

УНХЦР бара ставање крај на неизвесноста за лицата без државјанство

Ковид-19 ги влоши страдањата на милиони лица без државјанство низ светот, предупреди денес Високиот комесар на ОН за бегалци, Филипо Гранди. На одбележувањето на...

Меркел го критикуваше Курц поради бегалците

На внатрешната седница на владата, германската канцеларка Ангела Меркел првенствено го критикуваше однесувањето на австрискиот канцелар Себастијан Курц во врска со бегалскиот камп Морија. Германските...

Германија одлучи да прифати 1.500 бегалци по пожарот во кампот Мориа...

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер објавија дека планираат да прифатат околу 1.500 бегалци од грчки острови, објавија германските...

Курц: Отворањето на границите за бегалците пред пет години беше грешка

Австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за германската новинска агенција ( ја нарече грешка одлуката на Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците...

Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот „Црвена звезда“ во Белград....

Еден отсто од светската популацијата се бегалци

Во светот има рекорден број од 80 милиони раселени лица, што претставува повеќе од еден отсто од светската популација, кои се соочуваат со војни,...

Бегалците и мигрантите како темпирана бомба

ВИРУСОТ СЕ ШИРИ И ПРЕКУ МИГРАНТСКИТЕ МАРШРУТИ Дали со отварањето на границите и постепеното враќање на животот во нормална повторно се активираат и опасностите од...