Ознака: бегалци

Повеќе од 3,3 милиони бегалци ја напуштиле Украина поради војната

Повеќе од 3,3 милиони бегалци ја напуштиле Украина по руската инвазија, соопштија денеска ОН додека речиси 6,5 милиони се смета дека се внатрешно раселени...

За хотелско сместување бегалци од Украина да се обезбедат 120 милиони...

Владата го задолжи Министерството за финансии да обезбеди 120 милиони денари за организирање и обезбедување хотелско сместување и дополнителни услуги за граѓаните од Украина,...

Османи: Нема да одбиеме ниту еден украински бегалец кој ќе дојде...

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска пред Владата ќе ги презентира податоците добиени од државните институции за капацитетите за сместување на бегалци кои...

Се преврте автобус со украински бегалци во северна Италија

Најмалку едно лице загина, а неколку се повредени кога автобус со околу 50 бегалци од Украина се преврте на автопат во северна Италија, јавија денеска локалните медиуми. Несреќата се случила недалеку...

Турција прва на листата по прифатени бегалци во светот

Податоците од најновиот извештај на УНХЦР ги истакнуваат земјите што згрижиле најмногу бегалци од средината на 2021 година. Како географска отскочна штица за Европската...

УНХЦР: Над два милиони украински бегалци за само 12 дена

Бројот на украински граѓани кои бегаат од војната денеска надмина два милиони, на 12-тиот ден од почетокот на воениот конфлик, покажуваат последните податоци на...

Во Лавов повеќе нема место за раселени лица, пополнети сите капацитети

Градоначалникот на украинскиот град Лавов Андриј Садовиј денеска изјави дека во градот повеќе нема место за раселени лица, кои бегаат од рускиот напад, бидејќи...

Во Бугарија влегле над 38.000 украински бегалци

Од 24 февруари во Бугарија влегле над 38.000 украински граѓани, а бугарската гранична полиција прецизира дека 17.000 украински државјани ја напуштиле земјата. Како што јави...

Хуманитарните коридори сè уште не функционираат, 300.000 цивили од Мариупол чекаат...

Хуманитарните коридори за евакуација на цивили од украинските градови, сè уште не функционираат, информираше денеска украинската вицепремиерка Ирина Вересчук, јавија британски медиуми. Како што таа...

Во Бугарија досега влегле 20 илјади бегалци од Украина

Од почетокот на руско-украинската војна во Бугарија пристигнаа 20.000 бегалци од Украина, денеска соопшти бугарската гранична полиција. Како што јави дописникот на МИА од Софија,...