38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:10

Ознака: бегалци

Ердоган одби помош од милијарда евра од ЕУ за бегалците

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган смета дека дополнителните милијарда евра што ЕУ ѝ ги понудила на Турција за да им помогне на бегалците, не...

На кошмарното патување до ветената земја нема гледање назад

Автор: Гаит Абдул Ахад Гардијан Се сметаше дека ова е почеток на нивното патување до ветената земја, безбедното место по кое копнееја. Откако турската влада најави...

Системот е функционален да одговори на предизвиците од бегалската криза

Управувачки комитет за координација и управување во системот за управување со кризи денеска одржа состанок посветен на најновите состојби со справување со евентуален нов...

Војската подготвена за новиот бран бегалци од Сирија

Демонстрациите против плановите на Владата во Атина за изградба на нови центри за бегалци на островите Лезбос и Иос продолжија четврти ден по ред....

Грција затвори граничен премин со Турција

Грција денеска го затвори преминот Кастаниес на границата со Турција, откако голем број мигранти се обиделе да влезат во земјата. Претходно денеска, грчката полиција распореди...

Грците жестоко демонстрираат против бегалски центри на нивните острови

Демонстрациите против плановите на владата во Атина за изградба на нови центри за бегалци на островите Лезбос и Хиос продолжија денеска четврти ден по...

Заробени во хаосот на сириската војна: Ова е како крајот на...

На границата помеѓу Турција и Сирија има бројни приказни за очајот на двете страни, додека околу 900 илјади луѓе бегаат поради воените дејствија Ситен човек...

Мигрантските кампови во Грција пред експлозија – Македонија прва на удар

Треба ли Македонија да стравува од нов наплив на бегалци и мигранти по одлуката на грчката влада да изгради десет нови објекти за сместување...

Светот им го врти грбот на бегалците

Со добронамерниот договор, усвоен пред една година, се прави обид бегалците да се прикажат како економска корист за земјите што ги примаат. Но со...

Ердоган испрати предупредување до Европа

Турција нема да може да се справи со нов бран бегалци и мигранти од Сирија, ги предупреди европските земји турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган,...