16.8 C
Skopje
26.9.2021 - 0:05

Ознака: бегалци

Исцрпени, боси и достоинствени

Првите авганистански бегалци пристигнаа во САД и во Велика Британија Првите бегалци од Авганистан пристигнаа во САД и во Велика Британија по евакуацијата исполнета со...

Два авиона со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

Уште два авиона со Авганистанци слетаа во Албанија, со што вкупниот број на евакуирани лица во Албанија се искачи на 457. Албанското министерство за надворешни...

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци

Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка,...

Заев: Авганистанските бегалци ќе ја чинат државата вкупно 74 илјади денари

Премиерот Зоран Заев потенцира дека згрижувањето на Авганистанците ќе ја чини државата вкупно 74 илјади денари, но не се знае точно колку од нив...

Рама најави дека Албанија ќе прими околу четири илјади Авганистанци

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за „Си-ен-ен“ рече дека земјата ќе прими околу 4.000 Авганистанци и дека не се работи за религија или...

Македонија ќе згрижи 780 бегалци од Авганистан, наместо најавените 650

Бројката на бегалци од Авганистан кои ќе ги прими Македонија, од вчера се искачила од досегашните 650 на 780, соопшти денес владиниот портпарол Душко...

Путин: Русија не сака терористи кои ќе се појават под превезот...

Русија не треба да дозволи милитанти од Авганистан маскирани како бегалци да влезат на руска територија, изјави денеска претседателот Владимир Путин. - Замислете дека бегалците...

Нема карантин за бегалците од Авганистан

Посебни тимови доктори ќе ги пречекаат бегалците од Авганистан кои треба да пристигнат во земјава. Сите ќе бидат тестирани за ковид – 19, невакцинираните...

Земјите од регионот со поделен став за можноста за прием...

Земјите од регионот имаат различен пристап за прашањето за доброволно прифаќање мигранти од Авганистан, но сите заедно се во неизвесност и очекување нов прилив...

Стејт департментот објави документ за помошта што се очекува за бегалците...

Со оглед на влошената безбедносна состојба, ги повикуваме сите страни да го почитуваат и олеснат безбедното и уредно заминување на странски државјани и Авганистанци...