24.8 C
Skopje
24.6.2021 - 0:00

Ознака: бегалци

Шестмина повредени при инциденти во бегалски камп крај Солун

Шест лица се повредени, а четири други се уапсени при сериозни инциденти меѓу бегалци и мигранти, што се случија во текот на ноќта во...

Ципрас го бранеше договорот за бегалците

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го бранеше контроверзниот договор помеѓу ЕУ и Турција за мигрантите, во обид да го олесни гневот на грчкиот остров Лезбос,...

Гоце Делчев водел грижа и за бегалците од Македонија префрлени во...

„Нова Македонија“ во 1953 година објави дотогаш необјавено писмо на македонскиот револуционер По повод 50-годишнината од смртта на Гоце Делчев, „Нова Македонија“ објави три дотогаш...

УНХЦР бара 5,6 милијарди долари за бегалците од Сирија

Цивилите веќе не ќе можат да бегаат од судирите и бомбардирањата во Сирија, бидејќи границите се строго контролирани, а соседните држави се преполни со...

Оправдан страв или мит за бегалците и за мигрантите

Мора да се нотира дека македонските политичари не се сами во тврдењата дека навистина постои теоретска опасност од нови мигрантски движења од Блискиот Исток...

Бегалците во Грција ќе се движат слободно на 6 острови

Наместо досегашната пракса, да бидат затворени во центрите за идентификација и регистрација, т.н. hot spots, бегалците што од сега, па натаму ќе пристигнуваат на...

Макрон: Локалните заедници кои прифаќаат бегалци да бидат помогнати од посебен...

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предложи формирање Фонд на ЕУ за поддршка на локалните заедници кои прифаќаат бегалци. Како што јави АФП, ваквиот предлог на...

Турската Црвена полумесечина гради два кампа за бегалци

Турската Црвена полумесечина гради два нови кампа за Сиријците, кои побегнаа од Источна Гута, соопшти претставникот на организацијата Кадир Гундуз. Тој изјави дека во сириските...

ОН бара 150 милиони долари за раселените Сиријци

На организациите што пружаат помош во Сирија им се потребни 150 милиони долари за да го олеснат животот за околу 250.000 луѓе кои се...

Во Сирија постигнат договор за евакуација на 7.500 бунтовници

Сириските државни медиуми и портпаролот на бунтовниците соопштија дека е постигнат договор 7.500 припадници на бунтовничките сили и нивните семејства од Хараста во Источна...