14 C
Skopje
21.9.2018 - 2:39

Ознака: бегалци

Над еден милион лица ги напуштиле домовите годинава поради војната во...

Комисијата на ОН, која го истражува кршењето на човековите права во Сирија, соопшти дека оваа година борбите принудиле над еден милион луѓе да ги...

Нема индикации за повторен наплив на бегалци по Балканската рута

Ризик од активирање на т.н. Балканска мигрантска рута во моментов не постои. Сценарио за повторување на ситуацијата од 2015 година засега е исклучено. Тоа...

Држави од Јужна Америка бараат решение за венецуелската бегалска криза

Дванаесет држави од Јужна Америка денеска и утре се собираат во еквадорскиот главен град Кито за разгледување решенија за венецуелската бегалска криза. Средбата е по...

Околу 300.000 бегалци се вратија во Сирија од странство

Околу 300.000 бегалци кои ја напуштија Сирија за време на војната, се вратиле од странство во својата земја, изјави генерал-полковник Михаил Мизинцев од Центарот...

Австрија ќе ги проверува мобилните на бегалците и ќе им зема...

Долниот дом на австрискиот парламент денеска ги усвои измените во Законот за правната положба на странските државјани, кои ќе им овозможат на властите да...

Меркел: Постигнат компромис – ќе се изградат транзитни центри за мигрантите

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа соопшти дека на вчерашниот кризен состанок со најмалиот коалициски партнер во нејзината Влада, Христијанско социјалната унија (ЦСУ), по „тешка...

Бабиш: Чешка нема да прима луѓе кои бегаат од војна

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави дека Чешка од идните европски центри нема доброволно да прима ниту бегалци кои имаат право на азил бидејќи бегаат...

ОН: Од југозападна Сирија побегнаа над 270.000 луѓе

Поради ескалација на борбите во југозападна Сирија, последните две недели бројот на раселени лица во тој дел од земјата се искачи над 270.000, изјавија...

САД: Маж со нож ранил 9 лица во станбен комплекс за...

Полицијата на американската сојузна држава Ајдахо соопшти дека девет лица се хоспитализирани, а 30-годишен маж бил уапсен по масовно прободување, најверојатно со нож, во...

Заев: ЕУ не бара бегалски кампови во Македонија

Премиерот Зоран Заев на прес-конференцијата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и по вчерашните средби во ЕУ појасни дека ЕУ од Македонија не...