12.8 C
Skopje
26.10.2021 - 14:28

Ознака: бегалци

Триесет и пет Авганистанци ја напуштија Македонија и заминаа за Грција

Триесет и пет граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија денеска заминаа за Грција која им обезбеди трајно прибежиште, информираа од Владата. Групата ја...

Уште 27 Авганистанци заминаа од Македонија

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин,...

Заврши престојот во земјава за група авганистански бегалци

Десетмина Авганистанци кои привремено беа згрижени во Македонија, синоќа заминаа од меѓународниот аеродром Скопје. Прибежиште им обезбеди Франција, додека чекаат да им се признае...

Нова група од 149 Авганистанци пристигна во Македонија

Македонија останува посветена како дел од меѓународната хуманитарна акција за помош на граѓани од Авганистан кои во изминатиов период работеа на подобрување на човековите...

На скопскиот аеродром пристигна новата тура бегалци од Авганистан

На Меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 16 часот пристигнаа 44 Авганистанци кои се дел од новата тура бегалци кои ќе престојуваат во Македонија. На...

Седница на Советот за безбедност – ќе се разговара за бегалците...

Во Кабинетот на претседателот утре напладне ќе се одржи 13-та седница на Советот за безбедност. Покрај членовите на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски...

Курц: Австрија нема да прими Авганистанци

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја одржува својата цврста линија кон мигрантите. Тој во интервју за германската телевизија „Билд“, порача дека Австрија нема да дозволи...

Македонија веднаш изреагира, ЕУ допрва ќе дебатира

ОДНОСОТ КОН БЕГАЛЦИТЕ ОД АВГАНИСТАН КАКО ПОВОД Македонија меѓу првите држави прими голем број бегалци од Авганистан, демонстрирајќи ги на тој начин својата солидарност и...

Се породи Авганистанката која синоќа беше пренесена на Клиниката за гинекологија

Се породи Авганистанката која пристигна бремена во Скопје со синоќешниот лет од Кабул. Таа родила здраво машко бебе тешко 3,2 килограми. Бебето и мајката...

Што ќе се случи со мене и со моето семејство ако...

Бегалците од Авганистан се соочуваат со неизвесна иднина По преземањето на контролата врз Кабул од страна на талибанците, во Авганистан се случи хаотичен егзодус. Голем...