Ознака: бебиња

Со уште пет бебиња коати се збогати скопска Зоолошка

На почетокот на мај во скопската Зоолошка градина се родија пет јужноамерикански коати (nasua nasua). Бебињата напредуваат добро, но уште се одвоени заедно со...

Во Зоолошка се родија бебиња од загрозениот вид бели волци

Во скопската Зоолошка градина се родија бебиња од загрозениот вид бели волци (canis lupus). Стари се три недели, а мајката ги родила во дувло...

Сали: Со неонаталниот транспорт првпат се овозможува ваква здравствена услуга

Преку проектот „ХОУП“ се обезбедени две комплетно опремени возила со кои се овозможува навремен и соодветен транспорт на прематурни и болни новороденчиња до неонаталната...

Педесет бебиња и деца за еден месец се хоспитализирани во Гевгелија...

Изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината,...

Бебиња за три илјади евра?!

Како главна причина за оваа појава, експертите го сметаат бавниот процес на посвојување, кој трае и до пет години, па токму затоа голем број...

Бремените жени и бебињата имаат поголем ризик од развој на компликации

Бремените жени заразени со ковид-19 и нивните новороденчиња имаат поголем ризик од развој на компликации отколку што беше претходно познато, покажува најнова студија на...

„Модерна“ почна да ја тестира вакцината против ковид-19 на бебиња и...

Американската компанија за биотехнологија „Модерна“ започна со давање вакцини против коронавирусот на деца на возраст од шест месеци до 11 години, како дел од...

Каде се раѓаат најмногу вонбрачни бебиња

Во многу земји институцијата брак ја губи својата важност. Еден индикатор за ова е претставен во графиконот, кој ги прикажува податоците од Евростат за...

Над сто здрави бебиња родени од мајки со ковид-19

Пренесувањето на коронавирусот од мајка на дете, во стомакот или при породувањето, е ретко, велат експертите, кои, сепак, нагласуваат дека ваквите тврдења мора да...

Две бебиња во Белград заразени со коронавирус

Две бебиња во Србија се меѓу 303 заболени од коронавирус во оваа земја, пренесуваат српските медиуми. Бебе старо 28 недели е заразено со коронавирус во...