22.8 C
Skopje
21.9.2021 - 16:24

Ознака: бдп

Заев: Растот на БДП од 13,1 oтсто, економијата е стабилна

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање ја отвори Првата годишна конференција „Економско заздравување и раст по ковид-19“ во рамки на Економскиот и финансиски форум. Заев...

Како да се заузди јавниот долг

Откако јавниот долг во земјава „дебело“ ја надмина психолошката граница од 50 отсто од БДП и од средно задолжени почна да се движи кон...

Се палат ли генераторите на Југоисточна Европа

Повеќе или помалку, растот на БДП во земјите од Балканот е квалификуван како значителен Според истражувањето на Светската банка насловено „Пролет 2021“, објавено минатата недела...

Шекеринска: Над 20 отсто од буџетот за одбрана наменети за опремување...

Буџетот за 2021 година е буџет НАТО за одбраната на земјата како членка на НАТО Алијансата. Годинава покажуваме дека обврските, стандардите, критериумите кои што...

Јапонија се соочува со најголем пад на нејзиниот БДП

Јапонија го забележа својот најнизок БДП во историјата на мерењата, поради намалувањето на потрошувачката за време на пандемијата на коронавирус. Третата најголема светска економија падна...

Глобалната рецесија ја парализира македонската економија

Поради непредвидливоста на ситуацијата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, како и стравувањата од нов посилен бран од септември, економистите прогнозираат дополнителни негативни трендови, како...

ЕУ во вториот квартал бележи рекорден пад на БДП

Во Европската Унија и еврозоната, во второто тримесечје на 2020 година економските активности доживеале најголем пад на квартално и годишно ниво уште од 1995...

Колку ќе биде силен ударот по БДП во 2020 година?

ОЕЦД го објави својот најнов економски извештај вчера и ги претстави прогнозите за влијанието на пандемијата од ковид-19 врз светскиот БДП во 2020 година....

Бизнис – инфо

БДП на ЕУ падна за 3,2 отсто Сезонски приспособеното БДП на ЕУ падна во првото тримесечје за 3,2 отсто во однос на претходното тримесечје, покажуваат...

Првиот квартал е само најава на колапсот на економијата

Економските проблеми предизвикани од коронавирусот веќе се толку големи што најголемиот број земји се одлучија за олабавување на рестриктивните мерки, па макар со ризик...