7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 0:15

Ознака: Бања Лука

Венко Андоновски во Загреб со книга, во Бања Лука со претстава

Во издание на „ТИМ-прес“ од Загреб излезе романот „Азбука за непослушните“ од македонскиот писател Венко Андоновски, во превод на македонистот Борислав Павловски. Ова е...

Андоновски за „Независне новине“: Современите Глембаеви го тераат човекот на другите...

Македонскиот писател Венко Андоновски деновиве е во Бања Лука каде што се подготвува претстава по неговиот текст „Генетика на кучињата“ (кој алудира на „Господа...

За време на пандемија во кафуле во Бања Лука затекнале 500...

Припадници на полициската управа на Бања Лука, во присуство на единица на жандармеријата на Министерството за внатрешни работи на Република Српска, во текот на...

Панорама / Изолација за опозицијата!

Белград - Србија воведе забрана за движење од сабота во 13 часот до понеделник до 5 часот. Забрането е собирање на повеќе од две...

Прогласена вонредна состојба во Република Српска

Националното собрание на Република Српска (НСРС) донесе одлука за прогласување вонредна состојба. Одлуката е донесена на специјалната седница на Националното собрание, што се одржа...

Дејтон недоволно „отпорен“ на коронавирусот

Поделеноста на надлежностите во областа на здравството, според принципите на Дејтонскиот договор, се манифестира преку отстуство на координнирани активности од централно ниво на власт...

Пројковски ја поставува „Дервишот и смртта“ во Бања Лука

Дејан Пројковски во регионот е познат по тоа што работел големи спектакли, како што се „Ана Каренина“ во Нови Сад и „Браќа Карамазови“ во...

Сексистичка апликација за промоција на Бања Лука

Изработката на интернет-апликацијата на која се прикажани седум жени со пораката „Овде е 7/1“, што е направена во соработката со градот Бања Лука, предизвика...

Обилните дождови воведоа вонредна состојба во Бања Лука

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на...

Македонски ученици дел од фестивалот „Детско царство 2019“ во Бања Лука

Како дел од програмата „Пролет во Бања Лука“, од 17 до 19 април се одржа меѓународниот поетски фестивал „Детско царство 2019“. Во последните шест...