Ознака: Бајден

Бајден уште еднаш го нарече Путин „воен злосторник“

Градскиот совет на Мариупол тврди дека руските сили го уништиле центарот за рехабилитација за деца во опколениот и разурнат град Мариупол. Претседателот на Украина Володимир...

Принудно слета авионот со полскиот претседател, состанокот со Бајден ќе доцни

Авионот со полскиот претседател Анджеј Дуда, кој леташе кон градот Жешов каде шефот на полската држава требаше да се сретне со американскиот колега Џо...

Бајден: Имаме две опции, една од нив е трета светска војна

Американскиот претседател Џо Бајден, во интервју со блогерот Брајан Тајлер Коен, изјави дека во моментов има две опции, од кои едната е трета светска...

Бајден: САД се подготвени за секакво сценарио, но ќе продолжиме со...

Американскиот претседателот, Џо Бајден во денешното обраќање по повод руско-украинската криза истакна дека сè уште постои голема можност за руски напад врз Украина, но...

Бајден во посета на Кентаки за увид на штетата од торнадата

Во текот на посетата, Бајден ќе изврши увид и ќе се запознае со тоа како оди санирањето на штетите од ударот на стихијата, за...

Дали Грција станува регионален играч на Бајден!

Пред две години беше прогласена „нова ера“ во односите со Грција, која САД ја гледаат како столб на стабилноста во нестабилниот регион, а во...

Декларација на Белата куќа по средбата Бајден – Меркел

Деновиве во Вашингтон се одржа важна средба меѓу претседателот на САД, Џо Бајден, и германската канцеларка Ангела Меркел, која го привлече вниманието на јавноста...

Бајден се врати на сцената, но дали и Америка?

Силите во подем јасно ја препознаваат клучната важност на трговските, дипломатските и политичките врски на нивните земји со нивната сфера на влијание. Но, за...

Бајден и Путин ниту пријатели ниту непријатели

Анализа на западните медиуми за средбата во Женева По одржаниот состанок во четири очи меѓу Џо Бајден и Владимир Путин во Женева, светските медиуми пренесуваат...

Глупоста како личен хендикеп

Кај нас политиката побрза овој документ да го толкува според своите желби. Па, така, власта побрза да го толкува како ветар во грб за...