Ознака: Бајден

Бајден: Знаевме за инвазијата, но Зеленски не сакаше да слуша

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации дека Русија подготвува инвазија врз...

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио предупреди дека САД „воено ќе го бранат Тајван доколку Пекинг го нападне овој автономен остров“, предупредувајќи дека...

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џоз Бајден изјави денеска дека САД се подготвени за сите потези на Северна Кореја, пренесува Си-Ен-Ен. – Подготвени сме на...

Бајден: Мајмунските сипаници се причина за загриженост

Епидемијата на сипаници е нешто за што „сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден. Бајден додаде дека американските здравствени власти размислуваат...

Бајден го потпиша законот што обезбедува помош од 40 милијарди долари...

Американскиот претседател Џо Бајден го потпиша законот усвоен од американскиот Конгрес со кој се обезбедува помош од 40 милијарди долари за Украина во војната...

Бајден на средба во Белата куќа со лидерите на Шведска и...

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе ги прими денеска во Белата куќа премиерот на Шведска, Магдалена Андерсон и претседатекот на Финска Саули Ниинисте, а...

Бајден: Војната навлегува во нова критична фаза и затоа испраќаме уште...

Претседателот на САД Џо Бајден денеска изјави дека испраќа дополнителни 800 милиони долари воена помош за Украина, во време кога војната на Русија преминува...

Бајден: Тоа што се случи во Буча е ужасно, Путин треба...

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека „тоа што се случи во Буча е ужасно и рускиот претседател Владимир Путин треба да одговара за воено...

Бајден предложи 6,9 милијарди долари за помош на Украина против Русија...

САД ќе потрошат 6,9 милијарди долари за да и помогнат на Украина да се одбрани од руската инвазија и да ги поддржи земјите-членки на...

Бајден: Најважно е Алијансата да остане апсолутно обединета

Американскиот претседател Џо Бајден за време на разговорот со полскиот претседател Анджеј Дуда потенцираше дека мирот во Европа е директно поврзан со стабилноста во...