Ознака: Бајден

Бајден ја крена царината на руските стоки на 35 отсто

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ги зголеми царините за руската стока на 35 отсто, како дел од суспензијата на статусот на најповластена трговска нација,...

Кај и да е, Бајден ќе го заборави и Путин...

Прекрасно време за љубов, бакнежи, предлози. Какви сега предлози? Па, француски предлози. Мора да е, тогаш, тоа љубовен предлог. Онака, секси предлог. Непристоен предлог?...

Бајден: Одлуката на Врховниот суд за забрана на абортусот ја врати...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска по повод одлуката на американскиот Врховен суд за забрана на абортусот изјави дека ова е тажен ден за земјата...

Бајден до американските нафтени компании: Произведувајте повеќе горива, намалете ги профитите

Претседателот на САД, Џо Бајден во писмо испратено денеска до американските нафтени компании повика на зголемено производство на бензин и дизел, критикувајќи ги дека...

Бајден ги продолжи итните мерки за Балканот: Екстремистичкото насилство главна закана...

Претседателот на САД синоќа објави соопштение во кое се вели дека ја продолжува важноста на извршната наредба во однос на Македонија потпишана лани на...

Никифоров: Не се точни тврдењата на Бајден за „неслушањето“ на Зеленски

Портпаролот на украинскиот претседател Сергеј Никифоров денеска изјави дека не се точни тврдењата на американскиот претседател Џо Бајден дека Владимир Зеленски „не сакал да...

Бајден: Знаевме за инвазијата, но Зеленски не сакаше да слуша

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации дека Русија подготвува инвазија врз...

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио предупреди дека САД „воено ќе го бранат Тајван доколку Пекинг го нападне овој автономен остров“, предупредувајќи дека...

Бајден: САД се подготвени на сите потези на Северна Кореја

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џоз Бајден изјави денеска дека САД се подготвени за сите потези на Северна Кореја, пренесува Си-Ен-Ен. – Подготвени сме на...

Бајден: Мајмунските сипаници се причина за загриженост

Епидемијата на сипаници е нешто за што „сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден. Бајден додаде дека американските здравствени власти размислуваат...