Ознака: башар ал асад

Асад: Европа треба да се плаши од џихадистите со кои е...

Лицемерен е стравот на европските народи дека Турција ќе им испрати бегалци, изјави сирискиот претседател, Башар ал Асад, во интервју за руската телевизија „Раша...

Помпео: Асад во мај користел хемиско оружје

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, изјави дека САД дошле до заклучок оти сирискиот претседател, Башар ал-Асад, користел хемиско оружје за време на битката со...

„Вашингтон пост“: САД се против обнова на односите на арапските земји...

САД се противат на обидите на некои арапски земји да ги обноват односите со претседателот на Сирија, Башар ал Асад, објави „Вашингтон пост“. Повикувајќи се...

Крајот на западните илузии во Сирија

Асад сигурно ќе игра улога во блиската иднина на Сирија. Колку повеќе време и ресурси се вложуваат во погрешната политика на промена на режимот,...

Асад: Западот нема да ја обновува Сирија

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека Сирија нема да им дозволи на западните инвеститори да учествуваат во обновата на таа држава уништена од...

Асад: Преговорите со САД би биле губење време

Сирискиот претседател Башар ал- Асад денеска изјави дека преговорите меѓу САД и Сирија во овој момент би биле губење време, бидејќи нема да доведат...

Во Сочи средба Путин – Асад

Рускиот претседател Владимир Путин вечерва се сретна со сирискиот колега Башар ал Асад во Сочи, при што разговараа за идните чекори за политичко решавање...

Американската ракетна дипломатија

Каде сè американската војска користела крстосувачки ракети од нивната прва употреба во Заливската војна во 1991 година Последниот ракетен напад против Сирија што го нареди...

Асад: Агресијата на Западот само ја зајакнува одлучноста на Сирија

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска изјави дека „агресивните потези“ на поединечни западни држави против неговата земја само ќе ја засилат одлучноста на Сирија...

Асад се сретна со руски пратеници, вели дека Сирија е цел...

Сирискиот водач Башар ал Асад денеска се сретна со група руски пратеници, при што изјави дека ракетните напади на САД, Британија и Франција врз...