Ознака: барселона

Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од Шпанија. Главниот собир, на...

Општ штрајк во Каталонија – илјадници демонстранти на улиците на Барселона

Барселона и цела североисточна Каталонија денеска се блокирани поради бројни штрајкови и демонстрации организирани во знак на протест против изречените казни за каталонските сепаратисти. Генералниот...

Безредие во Барселона

  Демонстрантите запалија десетици возила, поставија барикади и фрлаа разни предмети кон полицијата, во текот на насилните протести во Барселона, пренесува весниот „Ел паис“, објавувајќи...

Протестите во Барселона излегоа од контрола

Насилствo и пожари се забележани на вчерашните протести во Барселона, на кои излегоа илјадници луѓе, четврти ден едноподруго откако каталонските сепаратисти беа осудени на...

Каталонците се собираат во Барселона, за петок најавени масовни демонстрации

Илјадници луѓе од пет каталонски градови денеска се собраа и се упатија кон Барселона, каде в петок е најавен генерален протест и масовни демонстрации. Демонстрантите...

Најмалку 170 повредени во судирот на полицијата и демонстрантите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени во судирот на каталонските сепаратисти и полицијата на аеродромот во Барселона, соопштија денеска каталонските власти. Немирите избувнаа за време на...

Само ПСЖ и Савехов сезонава не загубија ниту еден бод

По четири кола во ЛШ Барселона го има најдобриот напад (35,5 по меч), а Фленсбург најдобрата одбрана (21 во просек) По четирите кола во машката...

Судир на полицијата и каталонските демонстранти во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина нивни лидери на казни...

Лео Меси доживотно останува во Барселона

Фудбалскиот клуб Барселона планира да му понуди на аргентинскиот ас, Лионел Меси (32) доживотен договор, пренесуваат шпанските медиуми. Претседателот на каталонскиот клуб, Жозеп Марија Бартомеу...

Меси по 100-ти пат постигна гол надвор од шеснаесетникот

Тоа се случи на дуелот против Севилја во Ла Лига, кога Аргентинецот од слободен удар од 18 метри ја затресе противничката мрежа Аргентинскиот фудбалер Лионел...