31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 13:33

Ознака: бара

Македонија меѓу земјите кои бараат ослободување на Навални

На заедничката изјава на Советот за човекови права, со која се повикува Руската Федерација за итно и безусловно ослободување на Алексеј Навални и сите...

Култната париска книжарница бара помош

Познатата култна париска книжарница „Шекспир енд компани“ побара помош од своите клиенти, поради финансиските загуби што ги претрпе за време на пандемијата на коронавирусот....

ЕУ бара нови сојузници во Африка

Додека Европската Унија се чествува изневерено од Велика Британија и истовремено загрозена од Русија и од Кина, новата геополитичка европска комисија, преку воспоставување тесни...

Бискупија во Швајцарија бара истерувач на ѓаволи

Кога ќе се спомене зборот егзорцизам, главно помислуваме на застрашувачките средновековни ритуали, но во Швајцарија истерувањето ѓавол од некоја личност и денес е вообичаена...

НАСА бара астронаути за пат на Месечината

Многумина во светот, и деца и возрасни, сонуваат да отпатуваат еден ден во вселената. Речиси половина век луѓето не успеаја да стапнат повторно на...

На Марс се бара совршената локација за пронаоѓање знаци на живот

Во минералите што беа откриени околу кратерот Езеро се зачувани мали фосили Во еден убав сончев ден летово, пред насобраната толпа во вселенскиот центар „Кенеди“,...

Германија бара германски имами

Дури 90 отсто од имамите во германските џамии доаѓаат од странство и често проповедаат на странски јазик. Германските политичари и муслимански групи сакаат верски...

Опозицијата бара оставка од министерот за полиција

Партиите од опозицијата во Република Српска за денеска во Бања Лука најавија протест поради физичкиот напад на министерот за внатрешни работи Драган Лукач над...

ИОК бара нови боксерски судии за ЛОИ 2020

Ниту еден од 36-те судии и контролори, кои ја делеле правдата на боксерскиот турнир на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Рио де Жанеиро во...

Со кампањи или со закон ќе се бара спас од најлонските...

Според Јани Макрадули, заменик-министерот за животна средина, ако сакаме да ја намалиме емисијата на стакленички гасови во согласност со Парискиот договор и барањата од...