2 C
Skopje
22.1.2019 - 10:07

Ознака: Барак Обама

Барак Обама носи подароци како Дедо Мраз

Поранешниот американски претседател Барак Обама ја посети детската Национална болница во Вашингтон, носејќи торба полна со подароци за децата и за нивните семејства во...

Суд во Тексас го прогласи Обамакер за неуставен

Суд во Тексас донесе одлука дека клучен дел од Законот за здравствено осигурување, познат како Обамакер, е неуставен. Судијата Рид О’Конор рече дека Законот кој...

Конгресни избори со претседателски дуел

Актуелниот шеф на Белата куќа се бори да ја задржи контролата над Конгресот. Трамп е ангажиран во „смртна битка“ со својот претходник Обама, кој,...

Вистината за секуларната стагнација

Џозеф Стиглиц ја отфрла важноста на секуларната стагнација за американската економија, а во тој процес ја нападна мојата работа во администрациите на претседателите Бил...

Обама ги повика граѓаните да се мобилизираат за изборите во ноември

Поранешниот американски претседател Барак Обама ги повика синоќа граѓаните на Калифорнија да се мобилизираат за изборите и да и ја дадат власта во Конгресот...

Како ќе реагира Трамп на наредната глобална пандемија?

  Болестите пребрзо се шират во светот и Трамп не може да изгради доволно висок ѕид што ќе може да ги спречи вирусите да влезат...

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и неговата сопруга Мишел, потпишаа повеќегодишен договор со компанијата „Нетфликс“ и ќе бидат  продуценти на некои идни филмови...

Уметноста на промената на режимот

Повлекувањето на САД од нуклеарниот договор се заснова на идејата Иран да се изолира и потоа да се изврши промена на режимот. Заговорниците сметаат...

Обама: Повлекувањето од нуклеарниот договор со Иран е „сериозна грешка“

Поранешниот американски претседател Барак Обама одлуката на неговиот наследник Доналд Трамп за повлекување на САД од иранскиот нуклеарен договор ја нарече „сериозна грешка“ која...

Тимот на Трамп најмил израелски шпиони да го закопаат иранскиот договор

Од израелска приватна разузнавачка агенција се барало да најде валканици за американските дипломати што преговарале за иранскиот договор, за потоа САД да можат полесно...