Ознака: банки

Брисел им покажа црвен картон на десет големи банки

ПОРАДИ ПРЕКРШУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА ЗА КОНКУРЕНЦИЈА Фактот дека повеќето од најголемите играчи беа исклучени од емисијата на обврзници не го попречи издавањето на новиот долг...

Расте уделот на „зелените кредити“ во вкупното кредитирање

„Зелените кредити“ опфаќаат до десет отсто од вкупното кредитно портфолио на домаќинствата и на корпоративниот сектор и главно се насочени кон преработувачката индустрија, дејноста...

Американци ограбиле банки во Европа и Македонија

Тројца мажи од Бруклин беа уапсени и обвинети за кражба на повеќе од 30 милиони долари во готовина и други вредни предмети од сефите...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското и...

Навивачи во Англија наместо за „плати, па гледај“, парите им ги...

За локалните банки за храна досега се собрани над 300.000 фунти ФУДБАЛ Навивачите на фудбалските клубови во Премиер-лигата што ги бојкотираат мечевите според шемата „плати, па...

Банките од Израел и ОАЕ почнуваат преговори за соработка

Најголемата банка во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) „Фрст Абу Даби бенк“ (ФАБ) најави дека наскоро ќе почне преговорите за соработка со израелските финансиски институции,...

Банките можат да овозможат втор период на одложена отплата на кредитните...

Со регулаторните измени коишто ги донесе Советот на Народната банка, предвидено е дека банките можат на своите клиенти да им понудат и втора поволна...

Избрани четири банки за исплата на депонентите на Еуростандард банка

Фондот за осигурување на депозити ги известува депонентите – физички лица (резиденти и нерезиденти) на Еуростандард банка АД Скопје во стечај и јавноста, дека...

Препорака пензионерите да извадат дебитни картички за да не чекаат ред...

По известувањето дека сите банки се подготвени да ја реализираат предвремената исплата на априлските пензии, НБРМ со апел до граѓаните да избегнуваат користење готовина,...

Владата ги задолжи банките и штедилниците да обезбедат редари

На денешната седница е донесена Уредба со законска сила за примена на Законот за банките за време на вонредна состојба со која се утврдува...