Ознака: банка

НЛБ со нов начин на плаќање

НЛБ банка ја промовираше новата услуга НЛБ пеј мобилен паричник, која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. Станува збор за современа...

Вооружен напад во банка во Синсинати, најмалку четворица убиени

Најмалку четири лица биле убиени во напад во американскиот град Синсинати, каде вооружено лице отворило оган во банка во центарот на градот. Локалните медиуми јавуваат...

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на...

Управата за јавни приходи електронски ќе ги добива од банките податоците за граѓаните неопходни за пополнување на Годишната даночна пријава, која од јануари следната...

Црногорците земале кредити од 1,19 милијарди евра за половина година

Од вкупно 1,19 милијарди евра кредити, со кои во првата половина од годината населението на Црна Гора се задолжило, 621 милион евра се готовински...

Зошто провизиите на картичките ги мачат трговците?

Покрај фискалната каса, ПОС-терминалот е законска обврска за компаниите што земаат и работат со готовина. Но при употребата на платежна картичка во малопродажбата, трговците...

Ја имаме првата банка во која миленичињата се добредојдени

Ние сме свесни дека домашните миленичиња се третираат како дел од семејството и заслужуваат да имаат дозволен пристап во нашите простории, велат од Шпаркасе...

Хакери украле 15 милиони долари од повеќе банки во Мексико

Компјутерски хакери украле милиони долари од повеќе мексикански банки, меѓу кои и втората најголема банка во земјата Банорте, користејќи фиктивни трансакции. Се проценува дека вкупниот...

Државна руска банка им помага на компаниите погодени од американските санкции

Руската групација Ренова на милијардерот Виктор Векселберг добила кредит од банката „Промсвјазбанк“ за да може полесно да се справи со санкциите кои САД ги...

Банка во Австралија изгуби финансиски податоци на 20 милиони клиенти

Комонвелт банк, најголемата банка во Австралија призна дека ги изгубила финансиските податоци на околу 20 милиони свои клиенти, но увери дека нема простор за...